środa, 12 listopada 2014

130.- "Ho’oponopono"

hawajski rytuał osiągania wewnętrznego spokoju
Cud wybaczania
Ulrich Duprée, Andrea Bruchacova

                  

"Przebacz, zanim zajdzie słońce"
-powiedzenie hawajskie

Borykając się z pojawiającymi problemami, narzekając na życie obwiniamy wszystkich dookoła, szukając przyczyn swych niepowodzeń. Tymczasem najczęściej tkwią one w nas samych jako niezagojone rany, które powstały wskutek wyrządzonej nam krzywdy. Przez wiele lat każdy z nas gromadzi w sobie wiele takich zanieczyszczeń, które nie pozwalają błyszczeć naszej duszy. Lekarstwem uzdrawiającym jest wybaczenie ale wielu osobom przychodzi to z trudem. Pomocy możemy poszukać w hunie - prastarej hawajskiej filozofii, która uczy transformacji naszych emocji. Jak pozbyć się poczucia winy? Jaka siła tkwi w wybaczaniu? Czy możliwe jest uzdrowienie poprzez własne, pozytywne intencje? Co kieruje naszymi działaniami? Jakie intencje im przyświecają? Książka "Ho’oponopono hawajski rytuał osiągania wewnętrznego spokoju" przedstawia prosty sposób, by nauczyć się wybaczania i akceptowania siebie i własnego życia. 

Ulrich Duprée jest badaczem życia duchowego. Specjalizuje się w kierunkuchrześcijaństwa, filozofii Dalekiego Wschodu, architektury, jogi i metafizyki. Wraz Andrea Bruchacovą załozył Centrum Nauczania Ho’oponopono w Niemczech. Andrea Bruchacova jest dyplomowaną fizjoterapeutką, nauczycielką ajurwedy i Ho’oponopono. W zakresie jej badań od 20 lat znajdują się sanskryckie teksty antyczne z zakresu ajurwedy, vastu, psychologii jogi. Ich doświadczenie i własne przeżycia gwarantują wiarygodność tego, co przekazują w swojej wspólnej książce.

"W naszych sercach jest wiele małych kamyków, które łakną światła Aloha, a wielu z nich oczątkowo nawet nie rozpoznajemy."

Ho'ponopono ma dobroczynny wpływ na wielu poziomach. Metoda ta oparta jest na trzech głównych wartościach: odpowiedzialności, wybaczeniu i miłości. Nazywana jest "przyspieszaczem rozwoju duchowego" lub "terapeutycznym krokiem siedmiomilowym." Poprzez wgląd w samego siebie zastanawiamy się nad określoną sytuacją, szukając podobnych zachowań w swoim życiu. "Co takiego jest we mnie, że zamanifestowałam tę sytuację w moim życiu?" Nie szukamy w innych wokół siebie lecz w sobie. Zamiast obwiniać i zastanawiać się kto ponosi winę za daną sytuację, Ho'oponopono proponuje rozwiązanie swoich problemów poprzez cztery kroki: akceptację i odpowiedzialność, zadośćuczynienie, pojednanie i miłość oraz dziękczynienie i zaufanie. Od tego jak myślimy, co robimy, jak reagujemy na to co nas spotyka, zależy to w jakim środowisku żyjemy, jacy otaczają nas ludzie i czego doświadczamy. 

"Poprzez wybaczenie oczyszczamy się z następstw podobnego traktowania, którego serię sami rozpoczęliśmy."

Autorzy zapraszają do wspaniałej przygody i podróży do własnego wnętrza i uświadamiają, że wszystko jest ze sobą połączone a każde nasze działanie ma swoje konsekwencje we wszechświecie. W proponowanej metodzie istotne jest rozpoznanie przyczyny danej sytuacji, zrozumienie i przebaczenie zarówno sobie jak i wszystkim, których ta sytuacja dotyczy. Porównują nasze wnętrze do naczynia z czystą wodą, do której co pewien czas wrzucamy kamyki w postaci naszych lęków, złości, zazdrości, kłamstw i innych negatywnych emocji i zachowań. Przez lata zanieczyszczamy swoją duszę takimi właśnie brudami, które w efekcie uniemożliwiają nam rozwój i szczęścia. Poprzez wybaczanie i miłość oczyszczamy się wewnętrznie i świadomie wprowadzamy równowagę, spokój i harmonię zarówno w sobie jak i na zewnątrz. To sprawia, że pojawiające się trudności znikają, mamy lepsze zdrowie, relacje z innymi ludźmi, możemy spełniać swoje marzenia i w pełni wykorzystywać swój potencjał.

"Nie wystarczy wiedzieć, trzeba jeszcze wiedzę stosować.
                                                    - Johann Wolfgang von Goethe

Książka została napisana bardzo łatwym językiem, zrozumiałym i bez skomplikowanych sformułowań. Przy niektórych zwrotach zamieszczone zostały ich odpowiedniki z języka huny a dodatkowo na końcu znajduje się słowniczek z użytymi w treści zwrotami. Poza tym znajdziemy tu również modlitwy oczyszczające Ho'oponopono, medytacje, liczne ćwiczenia, historie osób, którym rytuał pomógł odmienić życie a także mądre przypowieści. Również Ulrich Duprée, Andrea Bruchacova opowiadają o swoich osobistych doświadczeniach z Ho'oponopono, chcąc zachęcić jak najwięcej osób do skorzystania z tej metody. 


Jest to lektura praktycznie dla każdego, kto jest otwarty na poznawanie nowych technik, filozofii i nauk. Ho'oponopono to nie religia ale raczej styl życia i współistnienia ze wszystkim co nas otacza. Można je praktykować bez względu na poglądy, wiarę, przekonania czy wiek. Wystarczy chęć transformacji swojego życia i zrozumienie, że wszystko zależy od nas a rozwiązanie tkwi w naszym sercu.

Proste słowa: - "Przykro mi. Wybaczam sobie i wybaczam tobie. Kocham siebie i kocham ciebie. Dziękuję za cud" - dla wielu osób są trudne do wypowiedzenia. Przez wiele lat nosimy w sercu urazy, złość, poczucie krzywdy albo winimy się za powstałą sytuację. Tymczasem Ho'oponopono pokazuje, że można sobie z tym poradzić i zmienić całkowicie zarówno siebie jak i wszystko wokół. Czy jest to skuteczne? To każdy musi doświadczyć na sobie. 

Książkę można kupić w sklepie:


Wydanie I
Rok Wydania 2014
Format 14,5 x 20,5
Oprawa Miękka
Redakcja: Mariusz Warda
Tłumaczenie: Natalia Szczyglewska
Tytuł oryginału: "Das Wunder der Vergebung: Ho'oponopono - das hawaiianische Ritual für inneren Frieden"

2 komentarze:

  1. Przyznam, że nigdy nie słyszałam o tym rytuale. A ponieważ lubię poznawać nowe rzeczy, chętnie bym zajrzała do tej publikacji.

    OdpowiedzUsuń

Bardzo dziękuję za każdą wizytę i komentarz. Komentarze bardzo mnie cieszą . Będzie mi miło, gdy będą one podpisywanie,chociażby imieniem, gdyż mam wówczas możliwość poznania czytelników:) Wpisy o charakterze spamu oraz reklamami firm lub produktów będą usuwane.