piątek, 20 czerwca 2014

97. Magia natury

Jak wykorzystać energię żywiołów
Scott Cunningham


"Jeśli masz praktykować magię, okaż szacunek ziemi. Okaż go też życiu, miłości. Miej świadomość, że magia to podstawowe prawo każdego człowieka. Używaj jej mądrze."

Magia dla naszych przodków była istotnym elementem życia. Czczono duszki i bóstwa domowe, składano im ofiary w postaci ziół, owoców, roślin. Dbano o zabezpieczenie domostw nie tylko przed zagrożeniami fizycznymi ale przede wszystkim energetycznymi. Każda kultura miała swoje zwyczaje, rytuały, obrzędy ale cel był jeden: bezpieczeństwo i ochrona własnego otoczenia. Budowano w miejscach odpowiednio dobranych, zwracano uwagę na teren, ukształtowanie, historię, przygotowywano miejsce, w którym miał stanąć dom. Wszelkie czynności, zwyczaje miały przede wszystkim zapewnić domownikom spokój, bezpieczeństwo, szczęście i pomyślność. Dawne zwyczaje mają swoje odbicie magii ludowej opartej na prostych działaniach, gdyż wywodzi się z codziennego życia rolników. Dlatego nie jest zbyt skomplikowana. Ludzie stosowali różne ceremonie, które brały się z życia i wspomagały ich działania. O tego rodzaju magii, opartej na żywiołach opowiada książka pt. "Magia Natury."

źr. zdjęcia: www.amazon.com
Scott Cunningham praktykował magię aktywnie przez ponad dwudzieścia lat. Był autorem ponad pięćdziesięciu książek obejmujących zarówno fiction i non-fiction. Szesnaście jego tytułów szostały opublikowane przez Llewellyn Publications. Książki Scotta odzwierciedlają szeroki zakres zainteresowań w ramach sfery New Age, w której był bardzo ceniony. Zmarł 28 marca 1993 roku, pozostawił po sobie bogatą wiedzę magiczną związaną z ziołami, kamieniami, żywiołami.

Książka jest kontynuacją poprzedniej publikacji autora pt. "Moc Ziemi", w której zawarł rytuały oparte na magii ludowej, które miały na celu połączenie między człowiekiem a ziemią. Po jej napisaniu otrzymał wiele listów z prośbą o przekazanie informacji dla osób bardziej zaawansowanych. Jak sam pisze: "Nie wspominam o czakrach, nawiązywaniu kontaktów z wyższymi formami świadomości, czy planach wewnętrznych, podążaniu ścieżką, geomancji, czy innych podobnych tematach tylko i wyłącznie dlatego, że nie są one częścią mojego magicznego stylu życia. Wolę pisać na temat tego, co jest mi znane."

Scott Cunningham przekonuje, że magia natury jest stworzona by sprostać wszelkim naszym potrzebom. Jeśli zwrócimy się w jej kierunku, będziemy mogli uczynić nasze życie kompletnym i komfortowym w stopniu, jakiego nie mogą nam zapewnić nawet najbardziej wymyślne zdobycze technologii. Uczy jak używać magii świec, gwiazd, śniegu, świec, lodu i magnesów. Ujawnia, jak czerpać energię z morza, luster i kamieni oraz podaje magiczne zaklęcia i rytuały służące osiągnięciu konkretnych życiowych celów. Poznajemy sposób używania studni życzeń, tworzenia własnych rytuałów. 

Autor proponuje wiele rytuałów z wykorzystaniem mocy żywiołów w zależności od sfery życia, którą chcielibyśmy poprawić. Każdy znajdzie tu coś dla siebie. Rytuały są przystępnie opisane, z wyszczególnionymi poszczególnymi krokami działania i rysunkami. Poszczególne żywioły są opisane najpierw w części poświęconej podstawom magii a potem w oddzielnych rozdziałach pod względem ich oddziaływania, głównych skojarzeń i symboliki. Ziemia to element, bez którego nie moglibyśmy żyć, pomaga znaleźć nową pracę lub poprawić stan finansów, a Powietrze odświeża, zwiększa inteligencję i wspomaga podczas podróży. Ogień chroni i dodaje odwagi, może zarówno niszczyć jak i tworzyć, a Woda symbolizuje uczucia, wspomaga sprawy sercowe, oczyszcza i uzdrawia. Dodatkowo poznajemy bliżej Akaszę, podstawy magii naturalnej, rytuały przygotowawcze, jak wzmocnić się swoją moc. 

Przez temat publikacji przewija się zagadnienie energii naszej planety, która w dzisiejszych czasach jest niszczona przez ludzi poprzez niewłaściwe wobec niej działania. Autor podkreśla, że w magii żywiołów przede wszystkim należy mieć na uwadze dobro ziemi. "Praktykowanie magii naturalnej zawsze dotyczyło stylu życia", dlatego ważne jest dbanie o naszą planetę poprzez np. recykling, sadzenie drzew, unikanie używania szkodliwych opakowań i środków chemicznych, oszczędzanie energii itp. 

"Ta książka to forma zaproszenia. Mówi do Ciebie: "Chodź!". Chodź, przejdź przez zieolne pola. Zajrzyj do tajemniczego źródła. Dotknij kory leciwych drzew. Poczuj odurzającą woń kwiatów."


Spis treści:                                

Książkę można kupić w sklepie:


Numer wydania 1
Rok wydania 2014
Format 14,5 x 20,5 cm
Ilość stron 224
Oprawa miękka

1 komentarz:

  1. Dziękuję za ten tekst. Mam tą książkę na oku i zastanawiałam się czy warto kupić. Teraz wiem, ze warto.

    OdpowiedzUsuń

Bardzo dziękuję za każdą wizytę i komentarz. Komentarze bardzo mnie cieszą . Będzie mi miło, gdy będą one podpisywanie,chociażby imieniem, gdyż mam wówczas możliwość poznania czytelników:) Wpisy o charakterze spamu oraz reklamami firm lub produktów będą usuwane.