czwartek, 23 stycznia 2014

70. Magiczna Pani Domu

Współczesne zaklęcia i rytuały na każdy dzień
Dorothy Morrison„Jeżeli żyje się magicznym życiem, prosta sprawą jest spojrzenie z różnych perspektyw na to, co jest magią a co nie.”
Dla naszych przodków magia była stylem życia, obecna w działaniu, zgodna z rytmem natury, cyklem roku. Czczono duszki i bóstwa domowe, składano im ofiary w postaci ziół, owoców, roślin. Mimo, że dawniej życie było cięższe niż teraz, pamiętano o swoich przodkach, dawnych praktykach, zwyczajach i sztukach magicznych. Codzienne życie zazębiało się w sposób naturalny z duchowym światem. Koło obrzędowe roku łączyło się z wieloma czynnościami magicznymi, by zapewnić sobie dobrobyt i szczęśliwe życie. Często w takich zwyczajach zabezpieczano gospodarstwo odpowiednimi rytuałami, by najbliższy rok przyniósł domownikom radość, harmonię i dostatek. Każda kultura miała swoje zwyczaje, rytuały, obrzędy ale cel był jeden: bezpieczeństwo i ochrona własnego otoczenia.

Dziś w pędzie za sukcesem, karierą, dobrobytem, mamy coraz mniej czasu na zadbanie o duchową stronę życia a magia traktowana jest jako coś złego, tajemniczego, szkodliwego i grzesznego. Książka „Magiczna Pani Domu” pokazuje magię jako element wspierający nasze działania, pomagającą w różnych sytuacjach, ułatwiający życie.

źródło zdjęcia:
www.dorothymorrison.com
Dorothy Morrison przekazuje swoją wiedzę, którą zdobyła w trakcie swojej praktyki. Podchodzi do magii nowocześnie ale czerpie wiedzę z dawnych tradycji. Jest autorką i nauczycielem magii , wicca i neopogaństwa. Posiada  III stopień w tradycji zwanej Georgian Tradition. Założyła ośrodek – Krystaliczny Ogród w 1986 roku, gdzie przekazuje wiedzę duchową osobom z całego świata. Jest też członkiem Stowarzyszenia Pogańskich Poetów. Wśród jej zainteresowań jest  łucznictwo, myślistwo, tarot, zielarstwo, zdobnictwo w kamieniu. Jej prace były publikowane w wielu czasopismach i magazynach, w tym w Network News , Sage Woman i Crone Chronicles. Obecnie mieszka w Północnej Wirginii wraz z mężem Markiem. 

W swojej książce „Magiczna Pani Domu” autorka uświadamia, że „magia nie jest praktyką” lecz energią, która może otaczać każdą naszą czynność. Dzięki niej możemy podnieść swoją energetykę, wydajność fizyczną, umysłową, wzmocnić zdrowie, poprawić relacje międzyludzkie i zmienić życie.
  
okładka oryginału
źr. zdjęcia: amazon.com
Książka składa się z dwóch głównych części, podzielonych na rozdziały i podrozdziały. Pierwsza część to teoretyczne wiadomości, niezbędne do praktykowania magii. Dowiadujemy się jak stworzyć właściwą atmosferę i środowisko magicznej pracy, jak wzmocnić działania magiczne poprzez siłę żywiołów, faz księżyca, słońca, wiatrów, dni tygodnia, kolorów, słowa i symboli. Uczy jak nawiązać więź z drzewem, nadać moc ziołom, kamieniom, kwiatom, jak przygotować potrzebne magiczne składniki za pomocą ekspresu do kawy, blendera, wolnowara, elektrycznych garnków. Znajdziemy tu także przepisy na wykonanie magicznych proszków, saszetek, kąpieli, potpourri, kadzideł i olejków. Udziela rad co zrobić by działania magiczne były efektywne i bezpieczne a nasze życie było magicznym wydarzeniem.

Część druga to ponad 300 przepisów na rytuały, kolekcja niezawodnych zaklęć, intencji ułatwiających życie. Zostały one wypróbowane przez autorkę , okazały się skuteczne i bezpieczne. Namawia ona „Nie bój się zmieniać ich według własnych potrzeb lub z braku niektórych składników. Bądź kreatywny i baw się dobrze”.  Receptury zostały pogrupowane tematycznie i alfabetycznie w zależności od potrzebnej nam sytuacji. To ułatwia znalezienie potrzebnego nam zaklęcia.  Są tu bardzo proste rytuały, które nie wymagają zbyt wielu akcesoriów oraz bardziej rozbudowane, wymagające czasu i przygotowań.

Na końcu książki zamieszczone zostały dodatki, w których znajdziemy zestawienia ziół, roślin, kwiatów, kamieni i przypisane do nich działania na konkretne potrzeby. Cennym dodatkiem jest wykaz bóstw z uwzględnieniem ich płci i specjalności, w jakich pomagają. W znalezieniu potrzebnego określenia pomocny jest słownik z terminami magicznymi.

Dorothy Morrison przekonuje, że codzienne czynności takie jak: gotowanie, sprzątanie czy zakupy, mogą być niezwykłym magicznym doznaniem, przynoszącym korzyści nie tylko fizyczne ale i energetyczne. Przystępując do działań magicznych warto pamiętać, że „magia to poważna sprawa” i należy do niej podejść odpowiedzialnie i mądrze. Dlatego warto wziąć sobie do serca uwagi autorki dotyczące praw rządzących Wszechświatem.

Niestety wiele osób, często młodych, fascynuje się magią widząc w tym możliwości osiągnięcia swojego celu, wyrównania rachunków z wrogimi osobami, chęcią wyrządzenia komuś krzywdy. Dla nich ale i dla tych, którzy chcieliby wejść na tę drogę, autorka ma kilka przestróg; jedną z nich jest Prawo Karmy, które zwraca trzykrotnie to co wysyłamy.
                             
Warto pamiętać, że: „ rzucanie zaklęcia na kogoś jest równoznaczne z rzucaniem go na siebie” oraz, że „każde zaklęcie rzucone przez praktykującego, może wpłynąć na setki istnień, nawet na życie osób niezwiązanych z celem magii.” 

By żyć magicznym życiem, trzeba przestrzegać jego zasad i kierować się dobrem nie tylko swoim ale wszystkich istot. 

Książkę można kupić w sklepie:Wydanie: I
Rok wydania polskiego: 2013
Rok wydania amerykańskiego: 1998
Wymiary: 14,5 x 20,5 cm
Ilość stron: 304
Oprawa miękka
Redakcja: Irena Kloskowska
Skład: Tomasz Piłasiewicz
Projekt okładki: Piotr Pisiak
Tłumaczenie: Elżbieta Piłasiewicz
Tytuł oryginału: EVERYDAY MAGICBrak komentarzy:

Prześlij komentarz

Bardzo dziękuję za każdą wizytę i komentarz. Komentarze bardzo mnie cieszą . Będzie mi miło, gdy będą one podpisywanie,chociażby imieniem, gdyż mam wówczas możliwość poznania czytelników:) Anonimowe wpisy o charakterze spamu, będą usuwane. Dziękuję za wizytę i zapraszam ponownie :)