sobota, 18 października 2014

126. - "Hatha joga"

Bezpieczne ćwiczenia dla ciała i umysłu
Martin Kirk, Brooke Boon, Daniel DiTuro"Joga jest ludzkim dążeniem do pamiętania o naszej prawdziwej naturze, najgłębszym własnym ja."

Słowo "joga" oznacza "zjednoczenie". Chodzi tu o połączenie naszego umysłu, ciała i serca, byśmy mogli być szczęśliwi i byśmy mogli odnaleśc w sobie wszystkie najlepsze rzeczy. Jest ona podróżą, w której poszukujemy sami siebie. Pozwala ona połączyć w jedno te trzy elementy. Na zachodzie kojarzona jest z hinduizmem ale w Indiach "wielu hindusów praktykuje jogę, ale nie wszyscy jogini są hindusami." Na przestrzeni wieków wokół jogi narosło sporo mitów i nieporozumień. Wiele osób sądzi, że jest ona rodzajem religii i sceptycznie podchodzi do jej praktykowania. Inni widzą w niej wytwór New Age, a ostatnio nawet kojarzona z silami nieczystymi - przynajmniej u nas w Polsce i złym wpływem na człowieka. Takie myślenie spowodowane jest niewiedzą, która jest główną przyczyną błędnego myślenia. Tymczasem joga jest sposobem na zycie, filozofią pomagającą zrozumieć kim naprawdę jesteśmy. Tę niezwykłą i fascynującą filozofię przybliża nam książka "Hatha joga. Bezpieczne ćwiczenia dla ciała i umysłu"

"Wszystko co jest wymagane, by trenować jogę, to chęć nauczenia się więcej o sobie i swoich relacjach ze wszechświatem."

Istnieje kilka ścieżek jogi: Bhakti joga - joga poświęcenia, Jnana joga - joga mądrości, karma joga - bezinteresownego czynu, Raja joga - "królewska" joga, Mantra joga - jogą dźwięku i Hatha joga - zwana jogą siły. Tej ostatniej z nich poświęcona jest książka napisana przez trzy autorytety w tej dziedzinie.

Daniel DiTuro
źr. zdjęcia:www.amazon.com
holyyoga.net
Daniel DiTuro jest kucharzem samoukiem, piekarzem, fotografem, kamerzystą i właścicielem "DiTuro Productions, LLC" Zaczął swoją przgodę z jogą w 1999 roku, kiedy dzięki niej w usprawnił swoje ramię po kontuzji. Wówczas także powstała praca pt. "The Yoga Project", w której poprzez fotografię chciał pokazać zalety jogi, by przekownać do niej jak najwęcej ludzi. Wyprodukował ponad dwadzieścia filmów jogi i ponad sto o gotowaniu edukując ludzi na temat życia zdrowszego stylu życia poprzez przygotowanie posiłków w domu. 

Mark Kirk 
arizonayogacommunity.com
Martin Kirk i Brooke Boon są certyfikowanymi instruktorami jogi. Martin praktykuje ją od 1993 roku i prowadzi warsztaty i kursy dla nauczyieli na całym świecie a takze przez internet. Natomiast Brooke Boon jest zalożycielką i prowadzi program "Holy Yoga" czyli Ćwiczenia dla ciała i duszy

Poradnik ma charakter instruktażowy przybliżający jogę teoretycznie i praktycznie. Większą jego część wypełniają kolorowe ilustracje przedstawiajace 77 pozycji hatha jogi. Zdjęcia są wyraźne, dzięki czemu można dokładnie zobaczyć w jaki sposób układać ciało, jaką przyjąć postawę, by ćwiczenie było wykonane prawidłowo i bezpiecznie. Na 650 zdjęciach zaprezentowano asany o różnej trudności. Są tu zarówno podstawowe układy ciała jak i zaawansowane zestawy ćwiczeń. Całość została wydana na dobrej jakości papierze w dużym formacie - 16,5 x 24 cm. 

przykładowa strona
Książka podzielona została na 11 rozdziałów. Rozdział I opowiada o korzeniach jogi, jej filozofii, zaletach i praktycznym wykorzystaniu. Poznajemy w nim krótką historię pochodzenia jogi, jej podstawy, zasady jej stosowania, techniki oddechowe, medytacyjne i mudry. Rozdziały 2 do 10 to opis 77 asanów ułożonych według rodzaju pozycji. Zawarte w nich zostały asany stojące, balansujące, odwrócone, wymagające wygięć do tyłu, ze skrętami ciała, skłonami w przód, siedzące, leżące i relaksujące. Wszystkie są zaprezentowane od początku do końca, krok po kroku, z podpowiedziami, modyfikacjami i łagodniejszymi wariantami. Przy każdej z nich została zamieszczona jej nazwa, wypunktowane korzyści fizyczne, umysłowe i duchowe oraz przeciwskazania. Ostatni - 11 rozdział to propozycje gotowych zestawów ćwiczeń, które zawierają zarówno łatwe układy oraz bardziej zaawansowane, wymagające dużej sprawności fizycznej. Zapewniają one płynność ruchu i skoordynowanie go z oddechem oraz zyskanie poczucia łączności z energią swojego ciała i otaczającym nas światem.

"Pamiętaj, by nie mierzyć swojego sukcesu tym, jak dobrze wykonujesz konkretne pozycje, po prostu czerp z tego przyjemność."

Książka przeznaczona została zarówno dla początkujacych jak i praktykujacych adeptów jogi. Jej celem było pokazanie jogi jako sposobu na sprawne ciało, dobre samopoczucie i zdrowie. Dzięki niej możemy uspokoić umysł, wzmocnić ciało, unormować funkcje naszego organizmu i skoncentrować się na swoim wnętrzu. Ćwiczenia zawarte w poradniku działają na kilku poziomach. Wpływają korzystnie na naszą fizyczność,duchowość i mentalność. 

"Radość jest w podróży, 
a nie w miejscu jej przeznaczenia."

Coraz częściej ludzie sięgają po różne sposoby ruchu pomagajace im przywrócić sprawność ciała i zdrowie. Hatha joga to jedna z najbardziej popularnych odmian jogi na Zachodzie. Ma pozytywny wpływ na elastyczność mięśni, kręgosłup, krążenie, przemianę materii, gospodarkę hormonalną ale też rozjaśnia myśli i poszerza świadomość. Jest doskonałym źródłem zdrowia, harmonii i ustabilizowanego życia. 

Książkę można kupić w sklepie:

Wydanie I
Wydawnictwo: Vital
Ilość stron: 256
Oprawa: Miękka
Format: 16.5x24cm
Rok wydania: 2014
Redakcja: Natalia Paszko
Tłumaczenie: Elżbieta Pilasiewicz

2 komentarze:

  1. Mam już kilka książek o jodze, więc kolejna raczej nic nowego nie wniesie w moje życie.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Temat jogi jest popularny, więc nie dziwię się, że i ksiązek jest trochę na rynku. Ta jednak jest pieknie wydana :)

      Usuń

Bardzo dziękuję za każdą wizytę i komentarz. Komentarze bardzo mnie cieszą . Będzie mi miło, gdy będą one podpisywanie,chociażby imieniem, gdyż mam wówczas możliwość poznania czytelników:) Anonimowe wpisy o charakterze spamu, będą usuwane. Dziękuję za wizytę i zapraszam ponownie :)