sobota, 23 sierpnia 2014

114 - "Podlasie z lotu ptaka"

Cezariusz Andrejczuk


"To będzie lot nad Podlasiem, 
między niebem a ziemią"

Podlasie to jeden z ładniejszych regionów naszego kraju, położonego we wschodniej części Polski. Można tu znaleźć urokliwe zakątki, czyste jeziora, malownicze krajobrazy. Położony wśród lasów, czystych jezior, historycznych miejsc. Przyciąga swoim urokiem, magnetyzmem i niezwykłością kulturową. Nic dziwnego, że jest inspiracją dla wielu artystów, w tym fotografów, którzy w różnorodny sposób i technikami ukazują piękno tego zakątka. Jednym z nich jest Cezariusz Andrejczuk - białostocki fotograf, operator i reżyser filmów niezależnych. Jego album "Podlasie z lotu ptaka" to uczta dla oczu, pełen kolorowych fotografii wykonanych w nietypowy sposób. Mamy możliwość spojrzenia na ten region z podniebnej perspektywy. 

źr. zdjęcia: www.cezariusz.com
Cezariusz Andrejczuk urodził się w 1966r w Białymstoku. Jest absolwentem UW oraz PWSFTv. W czasie swoich podróży po Bliskim i Dalekim Wschódzie fotografował architekturę starożytną i arabską. W latach 90-tych realizował filmy dokumentalne i eksperymentalne oraz był autorem zdjęć i montażystą kilku krótkometrażowych fabuł, m.in. „Fikcyjne Pulpety” (pastisz „Pulp Fiction”). Razem z Kobasem Laksą, wyreżyserował w 1997 roku film fabularny „Sceny z użycia”, który był nagradzany na festiwalach kina niezależnego. Jego ogromną pasją jest przyroda i uroki Podlasia. Zdjęcia z projektu fotograficznego "Obrazy Narwii i Biebrzy" były publikowane w magazynie i albumach National Geographic oraz autorskich publikacjach: „100 obrazów znad Narwi” Wydawnictwa Buffi (2007r.) oraz „Biebrza” National Geographic (2008r.). Stworzył nowy rodzaj fotografii zwaną "fotomalarstwem", która polega przez długi czas nieruchomych obiektów aparatem znajdującym się w ruchu. Ta metoda została wykorzystana w jego pracach pt. "Ruchańce" (2004 rok) i pozwala uzyskać kolorystyczną ekspresję, niezwykły charakter zdjęć, ożywiając w ten sposób naturę. Zdjęcia te wystawiono w Galerii Fotograficznej „FOTART” w Szczecinie oraz w Galerii Samorządowej w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Podlaskiego.

Tak artysta mówi o swoich pracach w wywiadzie na www.artbiznes.pl: "Pragnę pokazywać piękno i skłaniać widzów do jego kontemplacji. Nie wstydzę się harmonii i prostoty języka. Źródłem mojej sztuki jest NATURA, z której czerpię piękno, prawdę, energią i duchowość. Czuję się jedynie odkrywcą tych wartości i ich tłumaczem na język sztuki. Uważam, że rozum człowieka jest zbyt ubogi i skłonny do błądzenia, aby mu zawierzyć w tak poważnej sprawie jak twórczość. Twierdzę, że genezą, siłą sprawczą każdego poważnego dzieła sztuki powinna być EMOCJA. W moim przypadku jest to ZACHWYT, zauroczenie światłem, kształtem, kolorem, ulotną kompozycją wielu przejawów życia w danym momencie czasu i przestrzeni. Innym razem jest to DOZNANIE, odczucie harmonii, prawdy, tajemnicy, energii, wibracji Kosmosu. Jeżeli nie czuję tego, nie biorę narzędzi do ręki."

Najnowszy album Cezariusza Andrejczuka to pierwszy jego projekt, w którym zostały zaprezentowane fotografie Podlasia z ptasiej perspektywy. Jedyny tekst w albumie został zawarty w przemowie pt. "Lot bajeczny", którą napisał Adam Czesław Dobroński profesor Uniwersytetu w Białymstoku honorowe obywatelstwo miasta Ostrów Mazowiecka oraz na zdjęciach. 

Zdjęcia ukazują malowniczą i niezwykłą mozaikę tworzoną przez urokliwie położone miasta, miasteczka i wsie Podlasia. Są wśród niech krajobrazy o magicznym zabarwieniu ale także świat fauny i flory, które tworzą klimat tego regionu. W nietypowy sposób możemy podziwiać przedstawicieli świata natury Dolin Biebrzy i Narwi, Białegostoku, Wasilkowa i wielu innych miejsc. Każda fotografia jest podpisana, co ułatwia zlokalizowanie miejsca dla osób, które nie znają Podlasia. Połączenie najnowszych technik fotografii, z artystycznym wyczuciem, umiejętnościami i innym spojrzeniem na świat, stworzyło album oddający klimat tego niezwykłego regionu. 

Album można kupić w sklepie:


Rok wydania: 2014
format: 30.5x21.5 cm, 
stron: 104, 
oprawa twarda 
Redakcja: Mariusz Warda

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Bardzo dziękuję za każdą wizytę i komentarz. Komentarze bardzo mnie cieszą . Będzie mi miło, gdy będą one podpisywanie,chociażby imieniem, gdyż mam wówczas możliwość poznania czytelników:) Anonimowe wpisy o charakterze spamu, będą usuwane. Dziękuję za wizytę i zapraszam ponownie :)