piątek, 5 września 2014

116 - "Księga zdrowia mózgu"

Najlepsze metody poprawy pamięci, ostrości umysłu i zapobiegania starzeniu się mózgu
dr David Perlmutter, 
Carol Colman

BESTSELLEROWI AUTORZY 
NEW YORK TIMESA"Żywność to potężny lek."

Zaniki pamięci, zmienne nastroje, roztargnienie, braki koncentracji uznawane są za naturalny proces, który towarzyszy starzeniu się organizmu. Istnieje przekonanie, że jest to nieodłączny element towarzyszący człowiekowi i dlatego są one bagatelizowane. Problemy z pamięcią, drażliwość, utrata lotności umysłu, zła koordynacja ruchowa lub przymglenie świadomości to nie jest "normalny" stan. Są to sygnały ostrzegacze, których nie powinniśmy lekceważyć, gdyż świadczą one o obciążeniu i słabnięciu mózgu. Przyczyną są wieloletnie zaniedbania, niewłaściwy tryb życia, przyjmowanie leków, spożywanie produktów zawierających szkodliwe dla mózgu substancje, stres, negatywne emocje. Efektem może być udar mózgu, choroba Alzheimera, Parkinsona czy inne schorzenia neurologiczne. Jak można im zapobiegać a nawet odwrócić ich proces przedstawia dr David Perlomutter w swojej książce "Księga zdrowia mózgu", którą napisał wraz z Carol Colman. Te dwa nazwiska są gwarancją jakości i rzetelności przedstawianej wiedzy.

www.drperlmutter.com
Dr Perlmutter jest członkiem Amerykańskiego Kolegium ds. Żywienia, specjalistą neurologiem, liderem w dziedzinie medycyny komplementarnej oraz twórcą międzynarodowego hitu wydawniczego „Aktywuj pełną moc mózgu”. Pełni funkcję dyrektora Perlmutter Centrum Zdrowia i Perlmutter Hiperbarycznej Center. Jest uznanym ekspertem w dziedzinie składników odżywczych w chorobach neurologicznych.

Carol Colman jest współautorem wielu najlepiej sprzedających się książek na temat zdrowia i medycyny i podobnie jak dr Perlmutter zalicza się do grona bestsellerowych autorów New York Timesa.

Autorzy przekonują, że proces degeneracji mózgu można zatrzymać, odwrócić i odnowić. Mózg ma zdolności regeneracyjne a jego kondycja jest zależna od nas. Musimy mu dostarczać niezbędnych składników odżywczych. Książka przedstawia program opracowany przez dr Perlmuttera, który zatytułowany "Zdrowszy Mózg." Obejmuje on trzy poziomy uwzględniające kondycję danej grupy.
Jedna ze stron.
Rozdziały są wyraźnie zaznaczone.
Poziom I - to Profilaktyka i Podtrzymanie, przeznaczony dla osób, które nie mają objawów i chcą nadal utrzymać mózg w doskonałej kondycji. Poziom II - Profilaktyka, Naprawa, Wzmocnienie - dla tych, którzy są w grupie ryzyka i chcą poprawić jakość swojego mózgu. Poziom III - Regeneracja i Wzmocnienie - przeznaczony dla osób zagrożonych lub już doświadczających spadku sprawności intelektualnej i chcących przywrócić sobie zdrowie. 

Do określenia swojego poziomu i stanu mózgu pomocny jest "Audyt Mózgu", który zawiera 45 pytań z różnych dziedzin naszego życia. Pomaga spojrzeć na nasz styl życia i ocenić go pod kątem oddziaływania nasz mózg. Pytania nie są skomplikowane i obejmują takie zagadnienia jak: ocena sprawności naszego mózgu, wiek, dietę, przyjmowane leki, nawyki, otoczenie, poziom stresu i przebyte choroby. Znając swój poziom łatwiej jest skorzystać z wiedzy zawartej w książce. 

Książka podzielona została na trzy części. Pierwsza opisuje ukryte czynniki ryzyka, które mają negatywny wpływ na naszą kondycję umysłową. Druga przedstawia program "Gimnastyka Mózgu" oraz zasady komponowania codziennych posiłków opracowanych dla poszczególnych poziomów 1, 2 i 3. Część trzecia poświęcona została chorobom mózgu, które są efektem słabnięcia mózgu.
Dowiadujemy się w nich jakie są przyczyny zaburzeń neurologicznych, dlaczego mózg się starzeje i jak przebiega ten proces, co mu służy a co szkodzi, jakie są dla niego ważne składniki odżywcze, jak możemy sobie pomóc, jakie kroki należy podjąć, by zbudować zdrowszy mózg. Znajdziemy tu wiele porad, wskazówek i informacji popartych badaniami naukowymi i medycznymi m.in nad genem Apo4, który jest odpowiedzialny za chorobę Alzheimera. Poznajemy związek z kondycją mózgu różnych czynników: otyłości, doustnej terapii hormonalnej, leków antydepresyjnych, obniżających poziom cholesterolu we krwi i zobojętniających kwasy żołądkowe. Autorzy wymieniają konkretne nazwy preparatów i tabletek farmaceutycznych, by każdy z nas ocenił, czy przyjmuje lek zagrażający naszemu mózgowi. Dodatkowym atutem publikacji są przepisy opracowane przez mgr J. Gabrielle Rabner - dyplomowaną dietetyczkę, program suplementacji dla poszczególnych poziomów oraz opis terapii glutationem, która przynosi ogromną poprawę zdrowia. 
Nie brakuje zestawień w tabelkach

Dr Perlmutter dementuje wiele mitów i podaje sprawdzoną receptę na zdrowy i sprawny mózg do późnych lat życia. Jego program oparty jest na zmianie sposobu odżywiania się i terapiach naturalnych. Jest on odpowiedni dla każdego - zarówno dla tych, którzy cierpią na różne schorzenia i dolegliwości neuorlogiczne i chcieliby zatrzymać degenerację mózgu, jak i dla tych, którzy są zdrowi ale pragną zastosować profilaktykę, która pozwoli cieszyć się dobrym funkcjonowaniem komórek mózgowych przez całe życie. Podkreśla, że jeśli chcemy jak najdłużej utrzymać prawidłowe funkcjonowanie mózgu, musimy zwracać uwagę na to co kładziemy na talerzu. Odżywianie jest najważniejszym "narzędziem" w utrzymaniu wysokiej sprawności intelektualnej. 

Z jego terapii skorzystało tysiące osób z całego świata, m.in dr Bernie Siegel, która napisała w rekomendacji: "Jestem jedną z osób, które poddały członków rodziny i pacjentów opiece dra Davida Perlmuttera. Ogromnie cenię sobie jego otwartość umysłu i lekarski profesjonalizm."

"Wszystko, co robisz w życiu, począwszy od nawyków dotyczących snu przez zażywanie lekarstw, a skończywszy na jedzeniu, może albo zatrzymać ten proces, albo go przyspieszyć."

Książkę można kupić w sklepie:


Wydanie I
Rok Wydania: 2014
Format: 14,5 X 20,5
Ilość stron: 84
Wydawnictwo Vital
Oprawa miękka
Redakcja: Mariusz Warda
Tłumaczenie: Juliusz Poznański

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Bardzo dziękuję za każdą wizytę i komentarz. Komentarze bardzo mnie cieszą . Będzie mi miło, gdy będą one podpisywanie,chociażby imieniem, gdyż mam wówczas możliwość poznania czytelników:) Anonimowe wpisy o charakterze spamu, będą usuwane. Dziękuję za wizytę i zapraszam ponownie :)