poniedziałek, 27 maja 2013

34. Życie bez bólu


Życie bez bólu 
Rewolucyjna etoda leczenia przewlekłego bólu
Pete Egoscue , Roger Gittines 

Ból towarzyszy nam często przy różnych dolegliwościach. Każdy z pewnością zna to uczucie, które męczy, zniechęca do wszelkich działań, sprawia, że wszelkie inne problemy stają się mniej ważne. Traktujemy go jako przykrą dolegliwość a tymczasem powinien on być dla nas alarmem, że coś w naszym ciele jest nie tak. Należałoby wtedy poszukać przyczyny jego powstania zamiast niwelować go najczęściej sięgając po leki przeciwbólowe. Przewlekłe bóle męczą, zniechęcają do działań dlatego ważne jest byśmy umieli sobie z nim poradzić. Uwolnienie się od bólu często jest trudne i nie umiemy sobie z nim poradzić. Czy jest możliwe zlikwidowanie tej uciążliwej dolegliwości bez ingerencji leków, operacji, aparatów ortopedycznych? W książce pt. „Życie bez bólu” autorzy Pete Egoscue i Roger Gittines przekonują, że tak. 

Pete Egoscue
źródło zdjęcia: Egoscue.com
Autorzy pokazują, że nasz organizm jest skomplikowanym i zarazem doskonałym mechanizmem, który jest w naturalny sposób jest przystosowany do zdrowego funkcjonowania. Nie umiemy wykorzystać tego wrodzonego potencjału naszego ciała i we wszelkich dolegliwościach wspomagamy się szkodliwymi lekami, poddajemy się kosztownym zabiegom, operacjom, rehabilitacjom. Uświadamiają nam, że ból jest efektem naszego niewłaściwego obchodzenia się z ciałem, nieprawidłowej postawy czy źle dobranego obuwia. Poznajemy budowę i zasady funkcjonowania naszego organizmu, strukturę układu mięśniowo – szkieletowego, mechanizmy, które poruszają poszczególnymi częściami naszego ciała. Dowiadujemy co dzieje się, gdy zbyt mało się ruszamy, skąd bierze się ból, co go powoduje, jakie są jego symptomy, czym się objawia, ile ruchu potrzebujemy dziennie, by być zdrowym i sprawnym, jak zacząć właściwie się poruszać, oddychać, co to znaczy prawidłowo się poruszać, co to jest mięsień przywodziciel, jakie są podstawowe zasady utrzymania zdrowia, co to jest pamięć mięśniowa? 

W książce „Życie bez bólu” znajdziemy mnóstwo informacji o naszym ciele, poszczególnych narządach, układzie szkieletowo – mięśniowym. Autorzy podpowiadają jaki obrać kierunek w leczeniu bólu, opisują jego różne rodzaje, przybliżają zdolności naszego ciała do zachowania doskonałego zdrowia przez większą część życia, przekonują, że nie musimy cierpieć lecz żyć bez bólu przez długie lata 

Pete Egoscue przytacza przykłady z życia, gdzie zła diagnoza, sposób leczenia pogorszyły stan pacjenta. Podkreśla, że często wystarczyłoby zastosować jego metodę, by przywrócić danej osobie sprawność fizyczną. Metoda Egoscue to zestaw ćwiczeń, które nie wymagają posiadania specjalistycznych sprzętów czy dużych nakładów finansowych. Ten unikalny zestaw ćwiczeń gwarantuje wysoką skuteczność w leczeniu przewlekłego bólu. Jego przyjaciele nazwali je ćwiczEniami z wyszczególnioną literą „e”, by podkreślić nazwisko autora. Przede wszystkim podkreśla on jak ważny jest w naszym życiu ruch, aktywność. Zachęca do regularnych ćwiczeń i prawidłowego korzystania z możliwości naszego organizmu. 

Każda partia naszego organizmu jest dokładnie opisana, od stóp do
Jedno z ćwiczeń
głowy, pod kątem występujących w nich dolegliwości i sposobu radzenia sobie z nimi. Poszczególne ćwiczenia opatrzone są zdjęciami i instrukcjami wykonania. Poza tym wiedza ujęta jest, poza zwykłym tekstem, w ramki i tabele, zwracając uwagę na niektóre ważne zagadnienia. Ułatwia to korzystanie z książki i czyni ją bardziej przejrzystą. Pete Egoscue sugeruje nawet, by najpierw poznać trzy pierwsze rozdziały, dzięki którym przyswajamy informacje na temat działania naszego organizmu a następnie można skupić się na tej partii naszego ciała, która w danej chwili źle funkcjonuje. Zapewnia on, że „Opisane tu ćwiczenia są skuteczne w 95% bez względu na to, czy stosowane są w klinice, czy w domu.” Są tu ćwiczenia na bóle nadgarstka, dłoni, łokcia, kręgosłupa, bioder i wiele innych. Osobny rozdział poświęcony jest urazom sportowym, wypadkom losowym. Znajdziemy też porady na temat utrzymania naszej kondycji tak, by ból już nie powrócił, byśmy mogli korzystać z życia komfortowo i z radością bez uciążliwych dolegliwości. 
„Jeśli nie zadbamy o odpowiednią dawkę ruchu dedykowanego budowie naszego ciała, to patrząc w lustro – nieważne, czy znajduje się ono w twoim pokoju, czy w sali gimnastycznej, w klinice – zobaczymy obraz chronicznego bólu.” 
Polecam książkę wszystkim, którzy cierpią na schorzenia, chcieliby pozbyć się uciążliwych dolegliwości bólowych ale także tym, którzy pragną poznać swoje ciało lepiej, usprawnić go, by uniknąć zbędnego cierpienia w przyszłości. 

Książkę można kupić w sklepie: 
Wydanie: I
Rok wydania: 2013
Format: 145 x 205 mm
Ilość stron: 352
Oprawa: miękka

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Bardzo dziękuję za każdą wizytę i komentarz. Komentarze bardzo mnie cieszą . Będzie mi miło, gdy będą one podpisywanie,chociażby imieniem, gdyż mam wówczas możliwość poznania czytelników:) Anonimowe wpisy o charakterze spamu, będą usuwane. Dziękuję za wizytę i zapraszam ponownie :)