piątek, 17 czerwca 2016

244. - "Ostatni końcowy"

Najważniejsze przesłania Mistrza
Jerzy Prokopiuk 

              

„kto nie zna celu, nie może znać drogi.

Jerzy Prokopiuk jest znanym religioznawcą, filozofem, psychologiem, gnostykiem i antropozofem. Jest tłumaczem i popularyzatorem literatury humanistycznej, głównie ezoterycznej i psychologicznej i eseistą. To największy tłumacz i popularyzator psychologii Carla Gustava Junga w Polsce (prezes Klubu im. C. G. Junga w latach 1991-1992 i 1998-1999). Gnostyk, antropozof, badacz myśli ezoterycznej, religijnej, filozoficznej, psychologicznej, W 1987 roku otrzymał nagrodę Instytutu Polsko-Niemieckiego w Darmsztadt a w 1989 roku został twórcą i redaktorem naczelnym pisma „Gnosis”oraz prezesem honorowym Klubu „Gnosis”. W swoim dorobku ma prawie 400 esejów, rozpraw i artykułów oraz wiele książek w tym „Manifest Wolności”, „Dusza ludzka oś świata”, „Herezja znaczy wolność”, „Matrix czyli okultystyczny bróg”. Poruszane przez niego tematy mogą u wielu budzić sprzeciw, gdyż jego poglądy odbiegają często od standardowego myślenia i światopoglądu. Podobnie jest w jego najnowszej książce pt. „Ostatni Końcowy”

Książka stanowi podsumowanie dorobku Mistrza, gdyż jest ostatnią w jego obecnym życiu. Tytuł powstał dzięki pani Luizie, z którą autor zaprzyjaźnił się jakiś czas temu. Po śmierci fryzjera z Karpacza w 1986 roku, pani Luiza poinformowała o tym pisząc: „Miał ostatni końcowy”. To sformułowanie zapadło mu w pamięć i dlatego postanowił tak nazwać swoje kolejne dzieło. 

Przesłania Mistrza zostały ujęte w 21 rozdziałach, które są krótkie i mają formę esejów. Są w nich osobiste przeżycia Jerzego Prokopiuka na podstawie których analizuje wiele ważnych kwestii naszego życia. Publikacja stanowi swoisty testament, w którym omawia dekalog poruszając zagadnienia z punktu widzenia antropozofii, ezoteryki, filozofii i nauki. Dekalog zawiera wskazówki i porady, dzięki którym każdy człowiek może osiągnąć zbawienie poprzez wyeliminowanie ze swojego życia zła, negatywnych zachowań, myślenia i oczyszczenie swojej duszy, by zwrócić się ku Boskości i miłości. Uzmysławia ludziom jak ważny jest rozwój wewnętrzny i wzniesienie się na wyższy poziom świadomości. Podpowiada co zrobić, by osiągnąć zbawienie, analizuje duchową naturę człowieka i stawia szereg pytań dotyczącej naszej egzystencji na tym świecie. 

Autor opiera swoje poglądy w dużej mierze na twórczości Rudolfa Steinera i cytuje jego myśli i fragmenty dzieł. Rudolf Steiner żył w latach 1861 – 1925. Był austriackim myślicielem i ezoterykiem oraz twórcą antropozofii. Stworzył jej podstawy i nazwał ją „Filozofią wolności.”

Jerzy Prokopiuk analizuje koncepcję Steinera w kształceniu mowy i języka, teorię poznania, poszerzania świadomości czy pracy z własnym wnętrzem. Poznajemy także inne ważne osobowości związane z tym nurtem oraz jej założenia, etapy i związany z nim światopogląd. Przedstawia poglądy i opracowania m.in. Alana Bullocka, Oliviera Stallbrassa, Stephena Trombleya i innych. Dowiadujemy się też czym jest ezoteryka, gnoza, gnostycyzm, metodologia i metozofia. 

Proza Jerzego Prokopiuka nie jest lekturą łatwą, lecz z pewnością wartą poznania, gdyż dzięki niej nabieramy nowego spojrzenia na to, co się dzieje wokół nas, możemy zrozumieć wiele zachodzących w naszym wnętrzu procesów i uzyskać odpowiedzi na nurtujące ludzkość od zawsze pytania.

Książkę można kupić w sklepie:

Wydanie: I
Rok wydania polskiego: 2016
Wymiary: 14,5 x 20,5 cm 
Ilość stron: 288 
Oprawa: miękka
Redakcja: Irena Kloskowska
Projekt okładki: Aleksandra Lipińska

1 komentarz:

  1. Lubię takie wyzwania i niełatwą prozę. Jeśli będę miała okazję to się na pewno zapoznam.

    OdpowiedzUsuń

Bardzo dziękuję za każdą wizytę i komentarz. Komentarze bardzo mnie cieszą . Będzie mi miło, gdy będą one podpisywanie,chociażby imieniem, gdyż mam wówczas możliwość poznania czytelników:) Anonimowe wpisy o charakterze spamu, będą usuwane. Dziękuję za wizytę i zapraszam ponownie :)