poniedziałek, 2 września 2019

495. -"Skuteczne leczenie reumatyzmu. "


Skuteczne leczenie reumatyzmu. 
3 naturalne kroki do zdrowych stawów polecane przez lekarza
dr Susan S. Blum, Michele Bender 

Wydanie: I
Rok polskiego wydania: 2019
Rok wydania amerykańskiego: 2017
Ilość stron: 480
Oprawa: miękka
Wymiary: 14,5 x 20,5 cm
Redakcja: Mariusz Warda
Skład: Tomasz Piłasiewicz
Projekt okładki: Aleksandra Lipińska
Tłumaczenie: Katarzyna Stolba
Tytuł oryginału: Healing Arthritis: Your 3–Step Guide to Conquering Arthritis Naturally

           

„w każdej podróży - również do optymalnego zdrowia - trzeba wykonać pierwszy krok“

Reumatyzm to dziś problem nie tylko ludzi starszych ale coraz częściej dotyczy to osób młodych. Początkowo objawia się on drobnymi bólami, które utrudniają normalne funkcjonowanie. Nieleczony może doprowadzić do niepełnosprawności, dlatego warto wiedzieć jak mu zapobiegać ale przede wszystkim w jaki sposób ponownie odzyskać zdrowie. Tego dowiemy się z książki pt.: „ Skuteczne leczenie reumatyzmu“.

źr. zdjęcia: amazon.com
Dr Susan S. Blum jest założycielką Blum Center for Healt w Rye Brook w Nowym Yorku oraz doradcą w Instytucie Medycyny Funkcjonalnej, członkiem Medycznej Rady Konsultacyjnej w programie „Dokor Oz Radzi“ i adiunktem klinicznym w wydziale medycyny prewencyjnej w Mount Sinai School of Medicine w Nowym Yorku. Od ponad dziesięciu lat leczy pacjentów z chorobami przewlekłymi.

Książka jest napisana z punktu widzenia mieszkańca Stanów Zjednoczonych. Dane statystyczne, przykłady i badania dotyczą właśnie Amerykanów, ale problem jest ogólnoświatowy. Fakty są przerażające, gdyż pokazują, że już ponad 54 miliony dorosłych

okładka oryginalnego wydania
źr. zdjęcia: amazon.com
Amerykanów, czyli 22 procent całej populacji Stanów Zjednoczonych cierpi na różne odmiany reumatyzmu. Niestety szacuje się, że problem ten będzie postępował i w ciągu kilku najbliższych lat ilość chorych może wzrosnąć do 580 milionów i to tylko w Ameryce! Zamiast więc cierpieć i polegać jedynie na przyjmowaniu leków zapisanych przez lekarza medycyny konwencjonalnej, warto poznać alternatywne metody, które wspomagają leczenie i pomogą wrócić do zdrowia.

Medycyna konwencjonalna często nie radzi sobie ze stanami zapalnymi organizmu, stosując środki niwelujące jedynie objawy i zmniejszające odczucie bólu. Tymczasem bez poznania przyczyn nie jest możliwe pozbycie się cierpienia. 

Doktor Blum, jako lekarz medycyny funkcjonalnej, przez ponad 20 lat swojej praktyki, miała styczność z wieloma pacjentami borykającymi się z reumatyzmem, przekonanych, że będzie on im towarzyszył do końca życia. podchodzi do swoich pacjentów holistycznie, analizując historię ich chorób, warunki środowiskowe, relacje z innymi, a przede wszystkim sposób odżywiania, poziom stresu i wpływy traumatycznych doświadczeń.

Po sukcesie swojej pierwszej książki pt.: "Program uzdrawiający układ odpornościowy“ wzięła udział w telewizyjnej audycji „The Dr. Oz Show“, w którym omawiała choroby zapalne. W efekcie wzrosło zainteresowanie tym problemem i coraz więcej osób zgłaszało się po pomoc do jej gabinetu. Wówczas uświadomiła sobie, że potrzebny jest program, który pomógłby im osiągnąć optymalny stan zdrowia.

„Żywność, którą spożywamy, wpływa na kształt naszego wewnętrznego terenu swoistego gruntu, na którym wszystkie komórki naszego ciała albo prosperują, albo wegetują.“
W publikacji „Skuteczne leczenie reumatyzmu“ przedstawia opracowany przez siebie program, który uwzględnia najnowsze badania oraz jej własne doświadczenia. Metoda dr Blum składa się z trzech etapów, które zostały dokładnie omówione szczegółowo w przedostatnim rozdziale. Zanim jednak do tego dojdziemy, musimy przebrnąć przez ogromną partię materiału rozpisanego na trzy obszerne części. 


W części pierwszej autorka przybliża pojęcie reumatyzmu, omawia różne jego odmiany, pomaga rozpoznać na jaki rodzaj schorzenia chorujemy, czy mamy reumatyzm i podpowiada jakie badania wykonać.

Część druga podkreśla jak ważne jest zdrowie naszego układu pokarmowego, zwłaszcza jelit i żołądka w odniesieniu do stanów zapalnych.

W części trzeciej odnosi się do popularnych diet i ich wpływu na rozwój schorzeń reumatycznych. Uświadamia jak bardzo zmienił się sposób odżywiania na przestrzeni wieków i omawia te czynniki, które decydują o jakości pożywienia. Poznajemy pięć żelaznych zasad, stworzone przez autorkę, które powinny nam przyświecać przy doborze jedzenia, ważne probiotyki i prebiotyki wzmacniające nasz organizm i florę bakteryjną jelit oraz wpływ stresu i negatywnych doświadczeń z dzieciństwa na rozwój chorób reumatycznych.


Dopiero część czwarta przedstawia trzyetapowy program leczenia reumatyzmu, który przede wszystkim polega na oczyszczeniu organizmu i wprowadzeniu nowych, zdrowszych nawyków żywieniowych. Został on opracowany na podstawie osobistych doświadczeń dr Blum, która przetestowała go na sobie i stosuje u swoich pacjentów. Niewątpliwym plusem są przykładowe przepisy, które wypełniają ostatni rozdział tej części. Zostały one opracowane przez Amy Bach - szefową kuchni, natomiast przepisy z dopiskiem „z Eko Apteki“ są autorstwa Lee i Darlenn Gross, szefów kuchni i dyrektorów do spraw kulinarnych w punktach gastronomicznych Organic Pharmer, serwujących zdrową żywność oraz działających w Rye Brook i Scarsdale w stanie Nowy York. Niestety, zabrakło mi zdjęć prezentujących poszczególne dania, które z pewnością uatrakcyjniłyby treść.


Książka uświadamia jak ważne jest dbanie o układ pokarmowy i dobieranie odpowiedniego pożywienia. Nie jest to łatwa lektura, gdyż autorka szczegółowo opisuje każde zagadnienie posługując się terminologią fachową i przytaczając badania naukowe oraz ich wyniki, które udowadniają skuteczność jej terapii. Dla przeciętnego czytelnika jest to wiedza trudna do przyjęcia a nawet zrozumienia, tym bardziej, że osoba chora poszukuje raczej konkretnych rozwiązań swoich problemów. Mimo to warto poznać wszystkie rozdziały, gdyż poruszają one istotne zagadnienia dla naszego zdrowia i pomagają dotrzeć do źródła choroby.

Książkę przeczytałam dzięki portalowi:

4 komentarze:

 1. Układ pokarmowy jest bardzo ważny. To interesujaca publikacja.

  OdpowiedzUsuń
 2. Polecę tę książkę mojej babci.

  OdpowiedzUsuń
 3. Tematyka dla mojej babci, ale ona raczej nie czyta takich książek :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Tematyka raczej nie dla mnie, dla mojej babci chyba także jeszcze nie, ale fajnie, że poruszasz takie tematy.
  Książka na pewno wielu osobom pomogła!
  Pozdrawiam serdecznie.

  OdpowiedzUsuń

Bardzo dziękuję za każdą wizytę i komentarz. Komentarze bardzo mnie cieszą . Będzie mi miło, gdy będą one podpisywanie,chociażby imieniem, gdyż mam wówczas możliwość poznania czytelników:) Wpisy o charakterze spamu oraz reklamami firm lub produktów będą usuwane.