czwartek, 12 kwietnia 2018

408. - "Oświecenie serca"

Podróż buddyjska nowoczesnego człowieka
Jack Kornfield

          

„Bądź wdzięczny za wszystkich gości, którzy pojawiają się, ponieważ każdy z nich jest przewodnikiem przysłanym z wymiaru duchowego.”
- Rumi - Perski poeta

Oświecenie to cel, który pragną osiągnąć osoby podążające ścieżką rozwoju duchowego. Istnieje wiele przypowieści mówiących o momencie przebudzenia, poczuciu wolności i błogości. Najsłynniejszą tego rodzaju historią jest opowieść o Buddzie. Wiemy jak osiągnął oświecenie, jednak nie wiemy co było dalej. Podobnie jest w przypadku wielu ludzi oświeconych. W zrozumieniu tego przeżycia z pewnością pomocna jest książka pt.: „Oświecenie serca” napisana przez Jacka Kornfielda. 

źr. zdjęcia: Twitter
Ponad 30 lat temu postanowił on zostać buddyjskim mnichem wstępując do klasztoru położonego w lesie w Tajlandii. Dziś jest jednym z ważniejszych nauczycieli, który spopularyzował praktyki buddyjskie na Zachodzie. Od 1974 roku uczy medytacji na całym świecie. W swojej pracy koncentruje się na integrowaniu i ożywianiu nauk duchowych Wschodu. Poza tym jest mężem i ojcem oraz założycielem Insight Meditation Society i Spirit Rock Center. W swoim dorobku ma kilka bestsellerów w tym „Mądrość serca”, który ukazał się w Polsce w 2017 roku. 

okładka oryginału
źr. zdjęcia: amazon.com
Nasze życie przypomina gęsty las, przez który kroczymy poszukując dróg wyjścia z niego. W tym celu każdego dnia wykonujemy różne czynności dające nam poczucie bezpieczeństwa i stabilności. Często podejmujemy się tych samych zadań, wpadamy w rutynę nie zauważając piękna chwili i otaczającego nas świata.

Wśród ludzi są tacy, którzy do końca swych dni nie wyjdą z ciemnego lasu ale są też i tacy, którzy w pewnym momencie dostrzegają drogę wyjścia z niego, stawiając sobie pytania dotyczące sensu istnienia i roli jaką pełnią na tym świecie. Pragną wiedzieć więcej, wejrzeć w siebie, świadomie tworzyć swoje życie i osiągnąć oświecenie.

Wszelkie opowieści o takim przebudzeniu kończą się w momencie, gdy osoba poszukująca spełnienia osiąga ten stan. Jednak rzadko można dowiedzieć się jak wygląda ich życie po tym zdarzeniu. 

W tym celu Jack Kornfield przeprowadził wiele rozmów z mistrzami zen, nauczycielami duchowymi ale i zwykłymi ludźmi, którzy doznali przebudzenia. Dowiedział się od nich w jaki sposób to nastąpiło, co czuli i, co najważniejsze, jak ułożyło się im życie po tym wydarzeniu.


Zebrany przez niego materiał został przedstawiony w czterech częściach ułożonych według kolejności etapów pojawiających się w życiu duchowym. Autor pokazuje w nich różne drogi prowadzące do przebudzenia uświadamiając, że nie ma jednego ustalonego sposobu wspólnego na tej ścieżce.

Uczy pokory wobec życia i akceptacji tego co ono nam ofiarowuje. Przytacza wiele poematów, wierszy, przypowieści i podań, które są bazą do omówienia istotnych kwestii związanych z tematem danej części. Utwierdza w przekonaniu, że każdy może wyzwolić się z ograniczeń narzuconych nam w przeszłości i podążać ścieżką radości i szczęścia. Podpowiada jak to zrobić i zastosować nowe zasady w codziennym życiu. Nie jest to jednak publikacja typowo poradnikowa lecz raczej motywująca i dająca nadzieję wszystkim, którzy dążą do oświecenia.

Całość została przekazana prostym, jasnym i zrozumiałym językiem z zastosowaniem obrazowych porównań oraz metafor, które pozwalają lepiej zrozumieć zawarte informacje. Na uwagę zasługuje wydanie książki ze względu na twardą okładkę z delikatną grafiką, którą można wykorzystać do ćwiczenia uważności czy medytacji. Kolejną istotną zaletą są zszywane brzegi, co gwarantuje trwałość przy korzystaniu z publikacji oraz duży format wydania. 

„Dzięki uważnemu obserwowaniu źródeł wszystkich swoich działań zaczynamy widzieć, że bezustannie wykonujemy jakieś ruchy, aby złagodzić odczuwane przez siebie cierpienie.”

Żyjemy w czasach trudnych, chaotycznych, pełnych przemocy, wymagających od nas ciągłej troski o przyszłość, dobre warunki życia i status społeczny. To sprawia, że brakuje nam czasu na zatrzymanie i praktykowanie duchowości, utrzymanie równowagi emocjonalnej czy umysłowej.

Rozwój duchowy sprawia, że odnajdujemy harmonię wewnętrzną i w nowy sposób zaczynamy postrzegać rzeczywistość. Z reguły wstąpienie na ścieżkę duchową kojarzy się z wyrzeczeniami, koniecznością odosobnienia i przekonaniem, że tylko osoby szczególne mogą doznać ekstazy wewnętrznej. 

„Życie człowieka jest niczym więcej, jak tylko długą wędrówką przez okrężne drogi sztuki, podczas której próbuje on ponownie uchwycić tę jedną lub dwie chwile, gdy jego serce otworzyło się po raz pierwszy.”
-Albert Camus

Książka uświadamia, że oświecenie nie jest zastrzeżone dla wybranych. To sprawa dla każdego z nas bardzo osobista i indywidualna. Można tego doświadczyć na wiele sposobów i w różnych sytuacjach.

Jack Kornfield kieruje ją do wszystkich, którzy poszukują sensu życia i pragną zrozumieć otaczającą nas rzeczywistość a przede wszystkim siebie. Przytacza inspirujące przypowieści i relacje osób, które doświadczyły oświecenia. Na ich podstawie przekazuje to, co jest istotne na drodze poszukiwań duchowych i podpowiada w jaki sposób nią podążać, by osiągnąć spełnienie.

Uzmysławia, że każde doświadczenie w naszym życiu jest ważne, gdyż tworzą one naszą osobowość i ukierunkowują na zmiany, które są częścią rozwoju wewnętrznego. W ten sposób możemy dowiedzieć się co jest dla nas ważne i kim naprawdę jesteśmy.


Książkę można kupić w sklepie:


Wydanie: I
Rok wydania polskiego: 2018
Rok wydania amerykańskiego: 2000
Wymiary: 16.5 x 23.5 cm
Liczba stron: 352
Oprawa: twarda
Redaktor prowadząca: Aneta Bujno
Redakcja: Juliusz Poznański
Korekta: Edyta Malinowska - Klimiuk
Tłumaczenie: Maciej Lorenc
Tytuł oryginału: After the Ecstasy, the Laundry: How the Heart Grows Wise on the Spiritual Path

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza

Bardzo dziękuję za każdą wizytę i komentarz. Komentarze bardzo mnie cieszą . Będzie mi miło, gdy będą one podpisywanie,chociażby imieniem, gdyż mam wówczas możliwość poznania czytelników:) Wpisy o charakterze spamu oraz reklamami firm lub produktów będą usuwane.