niedziela, 23 lipca 2017

359. - "Kod idealnej wagi"

Rozwiązanie problemu odchudzania
Nadja Hermann

       

„Zwycięstwo nad logiką otyłości to moim zdaniem pierwszy i najważniejszy krok na drodze do takiej wagi ciała, z jaką czujemy się dobrze.

Otyłość w dzisiejszych czasach to problem wielu osób. Jest przyczyną wielu chorób, utrudnia normalne funkcjonowanie i sprawia, że czujemy się gorsi od innych. Frustracja rośnie, gdy mimo stosowania proponowanych diet i metod odchudzających, niewiele się zmienia, a nawet jeżeli uda się stracić nieco kilogramów, to wkrótce wracają one niczym bumerang. Osiągnięcie normalnej wagi, to nie tylko kwestia mody czy zdrowia ale też komfortu psychicznego oraz przekonań. Nie wystarczy wprowadzić zmiany w odżywianiu ale przede wszystkim w sposobie myślenia. Przekonała się o tym autorka książki pt.: „Kod Idealnej Wagi”

źr. zdjęcia:
www.ullsteinbuchverlage.de
Nadja Hermann od dzieciństwa miała problem z nadwagą. Już jako piętnastolatka ważyła 120 kg! a mając 30 lat - 150! Szukała wielu sposobów na schudnięcie, wypróbowała różne popularne diety, lecz po krótkim okresie waga znowu wracała do swojego poprzedniego poziomu. Postanowiła głębiej przyjrzeć się temu problemowi, dlatego maturę zrobiła w szkole o profilu dietetycznym a jej praca z psychologii dotyczyła tematyki diet. Zrobiła też doktorat z psychologii i zdobyła uprawnienia psychoterapeuty. Zmieniła myślenie na temat nadwagi, zaczęła w nowy sposób podchodzić do życia, ale to wszystko okazało się za mało.

źr. zdjęcia: fettlogik.wordpress.com

okładka oryginału
źr. zdjęcia: amazon.de
Po kolejnym wypadku, w którym naderwała łękotkę, załamała się. Zdała sobie sprawę, że jej waga wzrosła jeszcze bardziej, co miało konsekwencje zdrowotne. W wieku 30 lat cierpiała na otyłość olbrzymią. Wiedziała, że coś musi zmienić w swoich nawykach żywieniowych i znaleźć prawdziwą przyczynę otyłości. Wertując dostępne materiały naukowe, książki, publikacje natrafiła na angielski termin „Fat Logic” co oznacza „Logika Otyłości”i zrozumiała na czym polega problem trwałego zrzucenia zbędnych kilogramów. Odkryła, że ograniczają nas niewłaściwe przekonania, opinie i mity, które wpędzają nas w błędne koło pełne pomyłek dotyczących przyczyn otyłości. Na tej podstawie zweryfikowała swoją dotychczasową wiedzę i skorygowała poglądy, które towarzyszyły jej przez całe życie. Dzięki nowemu spojrzeniu na ten problem udało się jej osiągnąć w 2014 roku wagę 63 kg! 

„Logika Otyłości” reprezentuje szereg pseudomedycznych prawd, dobrych rad, wyobrażeń czy sposobu myślenia, które nie pozwalają schudnąć. Nadja zgromadziła ich aż 69, z których każdy ma swój osobny rozdział. Są one krótkie, przystępnie napisane przystępnie, fachowo i z lekkim zabarwieniem humorystycznym. Wiedza jest uzupełniona zdjęciami z prywatnego archiwum autorki oraz ozdobiona jej własnymi rysunkami, które od 2014 roku zaczęła publikować na swoim blogu. Są to proste obrazki w formie komiksu, w których autorka pokazuje sposób myślenia wielu osób z problemem nadwagi i nie tylko. Początkowo ukazywały się one jedynie na jej blogu lecz wkrótce okazało się, że to za mało, stąd powstał pomysł napisania książki opartej na jej własnych doświadczeniach, badaniach, faktach naukowych i przykładach wziętych z życia. Pragnie w ten sposób zdemaskować logikę otyłości, którą reprezentuje większość ludzi.


„To, że ludzie autentycznie chudną, a następnie dzięki zmniejszonej ilości dziennego pożywienia utrzymują wagę, to ostatnia rzecz , jakiej chce przemysł spożywczy i dietetyczny.”

Patrząc jedynie na tytuły poszczególnych rozdziałów na pewno każdy z nas znalazłby co najmniej kilka przekonań, które kierują naszymi decyzjami w kwestii odchudzania czy zmiany nawyków żywieniowych. Autorka pokazuje na czym polegają błędne poglądy na temat różnic w zakresie przemiany materii, ilości spożywanych kalorii, metabolizmu, chorób związanych z otyłością, skuteczności środków dietetycznych dostępnych na rynku, stosowania diet czy zabiegów mających pomóc w zmniejszeniu przyjmowania pożywienia. Odnosi się do uwarunkowania genetycznego, przybierania na wadze w starszym wieku, zależności między sportem a otyłością, kosztów związanych ze zdrowym odżywianiem, bezsensownych zasad i reguł zalecanych przy różnych poradach oraz programach odchudzających. To tylko niektóre z wielu zagadnień poruszanych przez autorkę. Przy okazji opowiada o sobie, swoim podejściu do odchudzania, sposobie myślenia i drodze do upragnionej wagi.


Autorka podkreśla, że nie jest to poradnik dietetyczny ze zbiorem porad na pozbycie się zbędnych kilogramów czy programem dietetycznym rozpisanym na określony okres czasu. Poprzez swoje doświadczenie i zebrane informacje pragnie wskazać błędy w myśleniu o otyłości, by każdy odnalazł własną drogę do upragnionej wagi oraz jej utrzymania. Pokazuje, że „logika otyłości nie jest po prostu problemem grubasów - jest to zjawisko ogólne.” Błędne wyobrażenia na ten temat są powszechne zarówno u osób z nadwagą jak i u tych, którzy są szczupli. Odkrycie schematów myślowych logiki otyłości jest pomocne w zrozumieniu problemów z nadwagą i pierwszym krokiem do wymarzonej sylwetki.

Książkę można kupić w sklepie: 

Wydanie: I
Rok wydania polskiego: 2017
Rok wydania niemieckiego: 2016
Wymiary: 14,5 x 20,5 cm
Ilość stron 440
Oprawa miękka
Redakcja: Irena Kloskowska
Skład: Aleksandra Lipińska
Projekt okładki: Aleksandra Lipińska
Tłumaczenie: Magdalena Żółtowska-Sikora
Tytuł oryginału: Fettlogik überwinden

3 komentarze:

  1. Z przyjemnością sięgnę po tę książkę. Być może czegoś mnie nauczy.

    OdpowiedzUsuń
  2. Na myśleniu właśnie wszystko się zaczyna i wszystko się kończy.

    OdpowiedzUsuń
  3. Bardzo chętnie przeczytam tę książkę, myślę, że da nowe spojrzenie na niektóre zagadnienia.

    OdpowiedzUsuń

Bardzo dziękuję za każdą wizytę i komentarz. Komentarze bardzo mnie cieszą . Będzie mi miło, gdy będą one podpisywanie,chociażby imieniem, gdyż mam wówczas możliwość poznania czytelników:) Anonimowe wpisy o charakterze spamu, będą usuwane. Dziękuję za wizytę i zapraszam ponownie :)