czwartek, 6 lipca 2017

352. - "Życie i zdrowie masz tylko jedno"

Jak cieszyć się życiem, pokochać siebie, dbać o zdrowie, związek i dobre relacje z innymi. 
Jak wystarczająco mądrze kreować swoje życie, aby nie żałować minionych chwil
Violetta Wróblewska

      

„Życie masz tylko jedno, nie zmarnuj go. Życie jest po to, aby je kreować i w pełni przeżywać.”

Życie dostarcza nam wiele radości ale i trudnych chwil, które przysparzają nam problemów. Niestety częściej ludzie dostrzegają to im nie odpowiada, stąd narzekają na Wiele osób narzeka na swoje życie, wygląd, warunki widząc wszystko w „czarnych barwach” umniejszając swoją wartość. Uważają, że szczęście jest przeznaczone dla innych a im życie wciąż rzuca kłody pod nogi. Tymczasem wszystko jest w naszej głowie a konkretnie w sposobie myślenia i dobrego samopoczucia z samym sobą. Od jakości naszych myśli zależy nasze zdrowie, relacje z innymi ludźmi, samopoczucie, szczęście. O tym jak być świadomym twórcą własnego życia podpowiada książka pt.: "Życie i zdrowie masz tylko jedno"

źr. zdjęć: psychoskok.pl
Violetta Wróblewska jest psychologiem, trenerem rozwoju osobistego, psychocoachem i nauczycielem akademickim, popularyzatorką zdrowych stylów życia, twórczynią psychomedduchowości, czyli wykorzystania indywidualnych doświadczeń życiowych ludzi i osiągnięć naukowych z zakresu psychologii, duchowości i medycyny w prowadzeniu szczęśliwszego życia i osiąganiu spokoju wewnętrznego. Od kilku lat prowadzi firmę „Kreacja Życia”, w której pomaga ludziom rozwiązywać problemy i prowadzić lepsze życie. Pod tą samą nazwą stworzyła stronę internetową http://www.kreacjazycia.pl/

Autorka uświadamia, że jesteśmy twórcami swojego życia i to my sami możemy dokonać w nim zmian, jeżeli coś nam nie odpowiada. Nikt nie jest winien naszej złej sytuacji, braku miłości czy negatywnych emocji. Wszelkie zdarzenia, pojawiający się ludzie na naszej drodze czy doświadczenia są efektem naszych myśli i naszych wyborów.

„Mieć władzę nad myślami, to mieć władzę
nad emocjami, mieć władzę nad emocjami,
to mieć władzę nad reakcjami i działaniami,
mieć władzę nad reakcjami i działaniami,
to mieć władzę nad nawykami.”

W prostym, bezpośrednim i klarownym stylu przekazuje zasady funkcjonowania naszego mózgu, wpływ myśli na to czego doświadczamy, powstawanie negatywnych emocji, sposoby radzenia sobie ze stresem poprawy jakości snu, właściwego odżywiania i dbania o własne zdrowie. Podpowiada jak zbudować właściwe relacje z Bogiem, naturą, z ukochaną osobą, z dziećmi i rodzicami a przede wszystkim z samym sobą. Przytacza cytaty z Biblii, myśli mistrzów duchowych i opracowania innych autorytetów w dziedzinie duchowości

Pokazuje na licznych przykładach i własnych doświadczeniach, że nasze myśli, ciągłe rozpamiętywanie, skupianie się na sobie czy narzekanie wpływają nie tylko na to czego doświadczamy ale też emanuje na nasze otoczenia, zdrowie, relacje międzyludzkie. Pokazuje, że mają one niesamowitą moc sprawczą i doradza jak zacząć postrzegać rzeczywistość w nowy, korzystny dla nas sposób. Motyw wpływu naszych myśli pojawia się przy każdym temacie, gdyż od nich zależy nasze zachowanie, emocje czy decyzje, które musimy podjąć.

Treść została podzielona na 34 rozdziały, które z kolei mają mniejsze podrozdziały pod nazwą Recepta. Tekst nie jest jednolity, gdyż co pewien czas przerywany jest wyszczególnionymi ważnymi zdaniami - myślami, które warto zapamiętać i stanowią krótkie podsumowanie omówionego zagadnienia. Uzupełnieniem są historie wzięte z życia, przykłady z sesji terapeutycznych prowadzonych przez autorkę, liczne przypowieści, bajki i złote myśli oraz ćwiczenia i testy. Ilość stron może przerażać początkowo lecz na 434 stronach otrzymujemy interesujący materiał, który dotyka większość dziedzin naszego życia, dlatego czytanie mija szybko i przyjemnie.

„zamiast zajmować się tym, co postrzegamy jako złe u innych, warto w pierwszej kolejności zadbać o własne życie. Spojrzeć na to, jak sami żyjemy i postępujemy, a nie marnować czas na plotkowanie i obmawianie innych.”

Książka jest pełna mądrych spostrzeżeń i motywujących przemyśleń dających okazję do zastanowienia się nad daną kwestią. Są to popularne tematy, które są obecne w życiu każdego z nas lecz z wielu zależności i funkcjonujących zasad nie zdajemy sobie sprawy lub je bagatelizujemy. Zaletą jest możliwość wyboru tego co nas dotyczy i chcemy nad tym popracować lub zrozumieć dlaczego mamy taką a nie inną sytuację. Poruszane zagadnienia uwzględniają osobiste odniesienia autorki do wielu sfer naszego życia oraz spojrzenia na nie z punktu widzenia psychologii, fizyki kwantowej, buddyzmu, medycyny zachodniej i wschodniej ale też ekonomii, nauk biologicznych i chemicznych.

„im więcej zdobywasz wiedzy o sobie i świecie, i pracujesz regularnie nad sobą, aby być coraz lepszym człowiekiem dla siebie i innych, tym jesteś bardziej wolnym człowiekiem i tym rzadziej będziesz się poddawał zniewoleniu.”


Żyjemy we wciąż zmieniającej się rzeczywistości często nie nadążamy za tymi zmianami dzieje się tak wiele, że często nie panujemy nad tym. Wszystko to co do tej pory przeżyliśmy, doświadczyliśmy jest zbiegiem nie okoliczności lecz naszych myśli. Dzięki wywodom autorki mamy możliwość odkryć co jest dla nas najważniejsze, przyjrzeć się własnemu zachowaniu, emocjom i reakcjom. Pragnie ona pokazać nasze mechanizmy funkcjonowania w życiu, by lepiej zrozumieć i zaakceptować siebie oraz rozwijać w sobie cenne wartości takie jak miłość, odwaga, nadzieja i wewnętrzny spokój. Porusza każdy aspekt naszego istnienia uwzględniając złożoność ludzkiej natury. Polecam ją każdemu, kto pragnie wyciszenia, zatrzymania biegu myśli, spowolnienia w codziennym wykonywaniu zadań i świadomego podążania ścieżką rozwoju osobistego. 

Książkę można kupić w sklepie: 

Wydanie: I
Rok wydania : 2016
Wymiary produktu: 30 x 213 x 14 mm
Ilość stron: 434
Skład: Jacek Antoniewski, Maja Arsić
Projekt okładki: Violetta Wróblewska i Robert Rumak
Korekta: Paulina Jóźwiak, Bożenna i Janusz Sigismundowie
Ilustracje na okładce: © Violetta Wróblewska, Robert Wróblewski, Krzysztof Kosma, filipw, iko, sepy – Fotolia.com

1 komentarz:

  1. Czytałam i polecam - bardzo dobra książka, skłania do refleksji nad własnym życiem.

    OdpowiedzUsuń

Bardzo dziękuję za każdą wizytę i komentarz. Komentarze bardzo mnie cieszą . Będzie mi miło, gdy będą one podpisywanie,chociażby imieniem, gdyż mam wówczas możliwość poznania czytelników:) Anonimowe wpisy o charakterze spamu, będą usuwane. Dziękuję za wizytę i zapraszam ponownie :)