środa, 12 lipca 2017

355. - "Miejskie Wiedźmy"

Magiczne rytuały, talizmany, miejsca mocy
Claire

          

„Droga czarownictwa to droga, bardziej niż wiele innych, połączona z realnym życiem, takim, jakim ono jest naprawdę.”

Magia istnieje tak długo jak istnieje człowiek. Nawet dziś, w wielu kulturach jest ważnym elementem życia. Z jej pomocą wspierano działania, przywoływano miłość, obłaskawiano bogów czy uzdrawiano. Zajmowali się nią zarówno mężczyźni jak i kobiety, lecz najczęściej to kobietom przypisywano zdolności nadprzyrodzone i kojarzono z negatywnymi działaniami. Do złej opinii na ich temat przyczyniły się m.in. nagonka ze strony Kościoła ale też wizerunki w bajkach, baśniach i legendach. Zupełnie odmienny wizerunek poznajemy w książce pt.: „Miejskie Wiedźmy.”

 źr. zdjęcia: amazon.de
Claire dorastała w wiejskim otoczeniu bogatym w dawne zwyczaje, tajemnicze obrzędy. Już od najmłodszych lat interesowała się duchowością i białą magią. Obecnie pracuje jako doradca życiowy i należy do jednej z najpoczytniejszych autorek literatury magicznej.

Słysząc słowo „wiedźma” czy „czarownica” oczami wyobraźni widzimy starszą kobietę, obok której siedzi czarny kot, żyjącej na uboczu, w odosobnieniu, w wiejskiej chatce. Tymczasem były to osoby o dużej wiedzy zajmujące się ziołolecznictwem, medycyną naturalną, mająca bliski kontakt z przyrodą i światem pozazmysłowym. 

okładka oryginału
źr. zdjęcia:  amazon.de
Współcześnie także żyją wśród nas osoby praktykujące magię wykorzystując obecnie dostępne środki i możliwości. Nie są to już staruszki ukryte w odległej leśnej głuszy, lecz funkcjonujące w miastach na pozór zwyczajne kobiety, doskonale spełniające się w roli matki, żony czy pracownicy w renomowanej firmie. 

Claire przekonuje, że magia to nie tylko rytuały i zaklęcia lecz także tworzenie przyjaznej przestrzeni wokół nas. Wraz z nią powinniśmy rozwijać się duchowo, dbać o światło naszej duszy i równowagę całego naszego istnienia. Nasi przodkowie mieli własne wartości, które dziś zostały zapomniane, dlatego musimy ponownie odkryć co jest dla nas ważne i postępować zgodnie z odwiecznymi prawami wszechświata. Wiedźmy żyjące w dzisiejszych realiach pragną nie tylko czarować lecz także odnaleźć sens życia, poznać siebie i dowiedzieć się kim są naprawdę.

Autorka pokazuje, że do praktykowania magii nie musimy gromadzić drogich przedmiotów, strojów czy wyszukanych ceremonii. Możemy ją wykorzystać we własnym zaciszu domowym lub pod gołym niebem mając czyste intencje i szanując innych. Prezentuje szereg ćwiczeń opartych na medytacji, których celem jest nawiązanie silnej więzi z sobą samym. Spośród nich możemy wybrać to, które aktualnie nam odpowiada i do nas przemawia. Zaletą jest to, że autorka niczego nam nie narzuca i namawia do własnych eksperymentów.

Podpowiada w jaki sposób własnoręcznie wykonać substancje magiczne, kadzidła, talizmany, magiczne sole, napary, octy, rytualną kąpiel czy wykorzystać zioła, kamienie a nawet produkty kupione w drogerii. Uczy robienia energetycznych porządków w swoim otoczeniu, wprowadzania harmonii, oddawania czci naszym przodkom, rozpoznania energii własnego miasta. Proponuje szamańską drogę po zakamarkach naszego miejsca zamieszkania, czary nad rzeką i z wykorzystaniem ziemi a nawet mąki, rytuały miłosne i na rozjaśnienie spraw ale też na odzyskiwania siebie i takie, które można wykonać na skrzyżowaniu dróg. Znajdziemy tu też opisy roślin, ziół i drzew z ich magicznymi właściwościami ale też wiele informacji, porad i wskazówek, by nasze działania były skuteczne i nie szkodziły innym.


„Każdy człowiek ma swoje własne przeznaczenie i właściwe sobie umiejętności, z którymi przyszedł na świat. Jeżeli mamy to szczęście żyć w przestrzeni, wolności i wyzwolimy w sobie odpowiedni poziom ciekawości, możemy wówczas znaleźć nasze prawdziwe dary i je rozwijać.”

Książka, mimo swej niewielkiej objętości - 196 stron, porusza szeroki wachlarz zagadnień pomagających zrobić pierwsze kroki na magicznej ścieżce życia. Autorka prowadzi czytelnika przez kolejne rozdziały, stopniowo dokładając kolejne elementy układanki. Wiedza została ujęta w pięciu częściach, które zostały napisane konkretnym językiem i zawierają istotnie informacje dla każdego adepta magii.


Chcąc cokolwiek wykonać dobrze, musimy poznać zasady i instrukcję obsługi. Podobnie jest w magii, gdzie nie da się niczego przyspieszyć czy pójść drogą na skróty, lecz trzeba poświęcić swoją uwagę, zdobyć jak najwięcej informacji i stopniowo nabierać wprawy. Przede wszystkim potrzebny jest spokój umysłu i cierpliwość. Coraz więcej ludzi poszukuje sensu życia, łączności z naturą i własnym wnętrzem. Okazuje się, że magia i duchowość to doskonały duet w dobie budzenia się dawnych mocy. Magia jest jedną z dróg, która wiedzie do lepszego poznania siebie. 


„Magia jest kwestią tak indywidualną jak odcisk palca i nie ma dwojga ludzi, którzy by dokładnie tak samo wyrażali się poprzez sztukę magiczną.”

Wydawałoby się, że w XXI wieku nie ma miejsca na czary i rytuały. Zbyt jesteśmy zajęci codziennymi problemami, goniąc za sukcesami, pieniędzmi, lepszymi warunkami bytowymi, by zwracać uwagę na naturę i magiczne praktyki. Tymczasem okazuje się, że nawet we współczesnych realiach magia może nam pomóc podążać duchową ścieżką i tworzyć lepsze, spełnione życie.

Książkę można kupić w sklepie:


Wydanie I
Rok wydania polskiego: 2017
Rok wydania niemieckiego: 2009/2016
Wymiary: 14,5 x 20,5 cm
Ilość stron 196
Oprawa: miękka
Redakcja: Mariusz Warda
Skład: Aleksandra Lipińska
Projekt okładki: Aleksandra Lipińska
Tłumaczenie: Natalia Szczyglewska
Korekta: Małgorzata Koniarska
Tytuł oryginału: Stadthexen. Magische Praktiken und Kraftorte für das urbane Leben5 komentarzy:

 1. Mam w domu książkę o podobnej treści.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jaki ma tytuł? bo może też ją mam :)

   Usuń
 2. Oooo pozycja wydaje mi się ciekawa, więc zapoznam się z nią, bo to może być coś nowego i świeżego.

  OdpowiedzUsuń

Bardzo dziękuję za każdą wizytę i komentarz. Komentarze bardzo mnie cieszą . Będzie mi miło, gdy będą one podpisywanie,chociażby imieniem, gdyż mam wówczas możliwość poznania czytelników:) Anonimowe wpisy o charakterze spamu, będą usuwane. Dziękuję za wizytę i zapraszam ponownie :)