poniedziałek, 31 sierpnia 2015

185.- "Uniwersalny kalendarz księżycowy"

Jak w pełni wykorzystać rytm księżyca w swoim życiu.
Johanna Paungger Thomas Poppe

               

"Podjęcie działań w odpowiednim momencie to krok w lepszą przyszłość."

Ksieżyc fascynowal ludzi od zawsze i w wielu kulturach pełnił istotną rolę w życiu. Był przedmiotem kultu, wyznaczał rytm działań, przypisywano mu magiczne moce i identyfikowano z bóstwami lunarnymi. Jego wpływ na Ziemię, zjawiska i wszelkie życie zostało już dawno zauważone, takze przez świat nauki. Poszczególne fazy mają swoje określone oddziaływanie na każdą naszą czynność. Swoją drogę księżyc zaczyna w nowiu, następnie wzrasta aż do pełni, by potem przejść do stopniowego zanikania z naszego nieba. Każdy z tych okresów można efektywnie wykorzystać i dostosować codzienne zadania do jego obiegu. Dużym ułatwieniem jest posiadanie poradnika, który podpowie kiedy jest najlepszy czas na zabieg a kiedy będzie korzystnie ściąć włosy czy starać się o pracę. Takim drogowskazem z pewnością może być książka pt.: "Uniwersalny kalendarz księżycowy". Jej autorami są Johanna Paungger i Thomas Poppe.

źr. zdjęcia: www.beyondword.com
Johanna Paungger urodziła się w górach tyrolskich i była jednym z dziesięciorga dzieci rolnika. Wychowała się wśród lokalnej tradycji i dawnych mądrości, które były przekazywane z pokolenia na pokolenie. Jej nauczycielem był dziadek, który przekazał młodej Johannie wiele z tradycji przodków. Nauczyła się żyć zgoddnie z rytmem Natury i ksieżycem oraz uzdrawiać za pomocą ziół, kolorów, ruchu, odżywiania. Jesienią 1991 roku ukazała się jej pierwsza książka, która książka, utorowała jej drogę do ponownego odkrycia znaczenia cyklu księżycowego. Została przetłumaczona na 26 języków, a dziś znajduje się na listach bestsellerów. Mężem Johanny jest Thomas Poppe - autor ponad 20 książek i mistrz aikido. Razem wydali współautorem dziewięć książek, w tym kilka bestsellerów, które sprawiły, że cenna wiedza o wpływie księżyca na nasze zycie jest dostępna szerokiemu gronu społeczeństwa. W Polsce można kupić kilka z tych tytułów: "Co choroba mówi o tobie", "Kalendarz Księżycowy", "W harmonii z fazami Księżyca", "Życie w harmonii z rytmami księżyca", "Żyjący ogród".

Autorzy na wstępie snują rozważania na temat dzisiejszego świata, norm zachowania i technologii. Współcześnie nie ma problemu z dostępem do infromacji i jej przepływem. Od najmłodszych lat jesteśmy faszerowani wiedzą płynącą z różnych źródeł. Coraz trudniej jest rozróżnić w tym "informacyjnym tsunami" prawdę od fałszu, co jest dla nas użyteczne a co szkodliwe i zbędne. Dlatego Johanna i Thomas poruszają w swoich książkach wiele zagadnień ze współczesnego świata i nawołują do dokonywania mądrych wyborów bazujących na naturalnych prawach natury. Przyznają, że znajomość rytmów Księżyca nie jest receptą na wszelkie problemy, lecz ułatwia świadome planowanie wielu zadań.


"Szczęśliwy ten, który w tej nieustającej lawinie nowości zachował umiejętność rozróżniania tego, co autentyczne, od tego, co sztuczne, tego, co szczere od kłamstwa, tego co fragmentaryczne, od tego co jest jakąś całością."

Książka została ułożona tematycznie. Zawiera siedem części, z których każda poświęcona jest innej sferze naszego życia. Z nich dowiadujemy się jak dbać o zdrowie i ciało zgodnie z fazami księżyca, kiedy jest dobra pora na prace w ogrodzie, budowanie ogrodzeń, sianie, remont w domu czy przeprowadzkę.

Każda część złożona jest z krótkich rozdziałów opisujących odrębne zagadnienie dopasowane do głównego tematu. Na przykład sfera zdrowia dotyczy zarówno odchudzania, postu, przyjmowania witamin, karmienie piersią a także szczepień, terapii własną krwią aż po wiztytę u stomatologa. Poszczególne tematy poprzedzone są krótkim wprowadzeniem w dane zagadnienie a następnie przestawione są efekty właściwie i niewłaściwie dobranego czasu.

Autorzy doradzają w jaki sposób dopasować właściwy czas na zajęcia w gospodarstwie domowym, rolnym i leśnictwie, na pozbywanie się starych przyzwyczajeń, zaczynanie nowych projektów, budowanie domu a nawet przeprowadzenie księżycowej gimnastyki czyli dobieranie ćwiczeń w harmonii ze swoim znakiem zodiaku. Poznajemy też Tyrolskie Koło Cyfr, zasadę odżywiania typów alfa i omega oraz zasadę wykreślania, odczytywania i znaczenie biorytmów w życiu.jest ono opisane skrótowo i przedstawia podstawowe zasady jego używania.

Ciekawie zostały opracowane wersje skrócone potrzebnych informacji zamieszczone przy każdym omawianym zagadnieniu. Mają one formę graficzną pod postacią symboli znaków zodiaku i faz księżyca, pomagającą szybko zorientować się kiedy dobrze jest wykonać daną czynność czy zadanie. Uzupełnieniem przy większości kategorii są porady i wskazówki pod wspólnym tytułem "O czym jeszcze warto wiedzieć". 

Jest to książka, którą zawsze warto mieć pod ręką, gdyż opracowana została tak, by wspomóc nasze różne działania. To uniwersalny drogowskaz przy planowaniu nowych przedsięwzięć, zabiegów, projektów czy porządków. Powstała, by skłonić nas do uważniejszego obserwowania Natury i wykorzystywania jej naturalnego rytmu. Autorzy pragną, byśmy odwrócili sie od przestarzałych struktur i wzięli sprawy w swoje ręce. Zapewniają, że wiedza o tym kiedy jest dobra pora na podjęcie działań to połowa sukcesu. Zamiast "kręcić się w kółko" możemy być bardziej skuteczni w tym co robimy. 

"Musimy na nowo nauczyć się wykorzystywać czas dla siebie i odzyskiwać to, co prawdziwe i rzeczywiste, zamiast tracić go, siedząc przed telewizorem i żyjąc "zastępczym" i uzależniającym nas światem."

Książkę można kupić w sklepie:

Wydanie: I
Rok wydania zagranicznego: 2013
Rok wydania polskiego: 2015
Ilość stron: 372
Format: 14,5 x 20,5 cm
Oprawa: miękka 
Redakcja: Mariusz Warda
Tłumaczenie: Arkadiusz Głowacki
Tytuł oryginału:Moon Power: Das ganze Wissen vom richtigen Zeitpunkt - Leben

2 komentarze:

  1. Zabiegani, często nie obserwujemy natury, a szkoda. Ciekawy kalendarz, lubię takie publikacje.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. No właśnie, zbyt jesteśmy zabiegani i nie mamy czasu na spojrzenie w kalendarz, by sprawdzić aktualną fazę księżyca. Tu są zebrane niektóre z czynności i działań, które wykonujemy w swoim życiu i dostosowane do odpowiedniej pory. Fajnie wydana książka :)

      Usuń

Bardzo dziękuję za każdą wizytę i komentarz. Komentarze bardzo mnie cieszą . Będzie mi miło, gdy będą one podpisywanie,chociażby imieniem, gdyż mam wówczas możliwość poznania czytelników:) Anonimowe wpisy o charakterze spamu, będą usuwane. Dziękuję za wizytę i zapraszam ponownie :)