poniedziałek, 9 lutego 2015

148. - "Tablice spirytystyczne Ouija"

Podręcznik bezpiecznego kontaktowania się 
z duchami
Alexandra Chauran

              

"Prawdziwa magia tkwi (...) nie w kartonowej czy plastikowej tablicy, ale w sercach i umysłach ludzi, 
którzy ciemną nocą obdarzają tablicę Ouija nowym życiem."

Świat duchów wielu przeraża ale też ciekawi i szukają sposobów kontaktu z nimi, by poznać przyszłość, zasięgnąć ważnych dla siebie informacji czy po prostu sprawdzić czy duchy wogóle istnieją. Zwykle zaczyna się od pozornie niewinnej zabawy w gronie znajomych, kiedy ktoś rzuci "a może powywołujemy duchy?" albo "to tylko zabawa, nie ma się czego bać". Często młodzi ludzie próbują doświadczyć czegoś niezwykłego i sięgają po tego rodzaju "rozrywkę". Konsekwencje mogą być trudne do przewidzenia. Spotkania ze zmarłymi duszami są możliwe w różny sposób, lecz najczęsćiej mają miejsce poprzez medium i tablicę Ouija. O jej tajemnicach, historii i bezpiecznym używaniu pisze Alexandra Chauran w książce pt. "Tablice spirytystyczne Ouija".

źródło zdjęcia: vimeo.com
Alexandra Chauran to wróżka i medium z wieloletnim doświadczeniem. Posiada tytuł magistra nauczania na Uniwersytecie w Seattle i certyfikat nauczania w stanie Waszyngton. W dniu 11 października 2003 r. została odznaczona Medalem Jubilee Diamond przez Royal życia Saving Society za swoja pracę doradczą. W dniu 22.02.2001 otrzymała certyfikat technik doradczych. W 1999 roku rozpoczęła swoja działalność jako wróżki zachęcona przez swoja matkę, która także zajmowała się dywinacją. Alexandra Chauran jest certyfikowaną tarocistką i zawodowym medium. Pomaga zarówno klientom z okolic Seatle jak i osobom z różnych rejonów świata. Napisała kilka książek o tematyce ezoteryczno – duchowej, głównie wydanych poza granicami naszego kraju. W swojej praktyce mediumicznej dokonała wielu odczytów. W Polsce ukazała się jedna z nich pt.: "Czy rzucono na Ciebie klątwę?"

Tablica Ouija wzbudza ciekawość ale i strach, mimo,że nie jest wytworem nadprzyrodzonych sił lecz zwykłych ludzi. Nadruki na tekturowej planszy wykonywane są w drukarniach a plastikowy wskaźnik odlewany jest z materiału, który jest także wykorzystywany w produkcji np. zabawek. Jednak fakt, że proces wytwarzania tablic Ouija jest zwyczajny nie oznacza, że nie są one magiczne. Wielu współczesnych czarowników i magów korzysta z nich lecz są oni wyposażeni w wiedzę niezbędną do bezpiecznego ich stosowania. 

źródło zdjęcia: pl.wikipedia.org
Autorka zdradza wszystko, co powiniśmy wiedzieć, by podjąć pracę z tablicą Ouija. Bez względu na to, jakiej informacji potrzebujemy, możemy liczyć na wsparcie z Drugiej Strony. Bardzo ważne jest jednak zachowanie zasad bezpieczeństwa, które opisuje Alexandra Chauran. Dokładnie opisuje ona działanie tablicy Ouija, historię jej powstania, sposób korzystania z niej, kontaktowania się z jej pomocą ze zmarłymi bliskimi, osobistym przewodnikiem duchowym, uzyskiwania odpowiedzi na pytania dotyczące zwykłej codzienności i wydarzeń. Odnosi się do kontrowersyjnych opinii na jej temat spoglądając na to zagadnienie krytycznie zadając sceptyczne pytania, by dzięki temu udzileić rzetelnych wyjaśnień i uzasadnień bądź obalić mity. Czy to faktycznie duchy przesuwają wskazówkę na tablicy? Czy potrzebna jest do jej używania odpowiednia pora? Kim bądź czym jest duch, duchowy przewodnik? Jak prawidłowo przeprowadzić seans z tablicą Ouija? Jak formułować pytania? Jak uniknąc oszustw stosowanych przez nieuczciwe osoby? 

Alexandra przedstawia także techniki, które istniały zanim powstała tablica, a więc poznajemy na czym polega channeling, pismo automatyczne i inne tablice spirytystyczne wykorzystywane w różnych kulturach. Podpowiada jak zapewnić sobie ochronę przed niebezpiecznymi doznaniami, opętaniami, negatywnymi bytami podczas pracy z tablicą, Porusza też kontrowersje, jakie mają miejsce w kręgach religijnych oraz przytacza historie osób, które korzystały z tablic ale i tych, którzy wierzą, że poprzez nie to sam Bóg nawiązuje z nimi kontakt. Tym opowieściom poświęcony został osobny, ostatni rozdział, który dostarcza obrazowych i momentami przerażajacych ale i zabawnych historii. Autorka zapewnia, że są one prawdziwe i mają na celu uświadomienie, że z tablicą Ouija należy obchodzić się ostrożnie.

Książka w swoim podtytule ma zastrzeżenie, że przeznaczona jest tylko dla dorosłych. Ja dodałabym, że także dla osób odpowiedzialnych z doświadczeniem związanym ze sferą duchów i szeroką wiedzą w tym zakresie. Zbyt często można usłyszeć mrożące krew w żyłach historie, które są efektem zbyt lekkomyśnego ingerowania w działania spirytystyczne. 

"Łatwo jest sądzić, że tablica Ouija to tylko gra. Jednak tablice Ouija, mówiące tabliczki, planszety i inne akcesoria powiązane z wrózbiarstwem mają długą historię i pojawiają się w rozlicznych tradycjach. [...] Jednak w niektórych tradycjach tablica Ouija uważana jest za proste, acz niezwykle potężne narzędzie do komunikacji z duchami."

Książkę można kupić w sklepie:

Wydanie: I
Rok wydania: 2015
Ilość stron: 192
Oprawa: Miękka
Format: 14,5 x 20,5 cm
Redakcja: Irena Kloskowska
Tłumaczenie: Katarzyna Liszyk
Spirit Boards for Beginners: The History & Mystery of Talking to the Other Side


2 komentarze:

  1. Zaczynam się bać tej książki. A jak mi wpadnie pomysł do głowy, aby zakupić takie tablice i je wypróbować?

    OdpowiedzUsuń
  2. Książka ma własnie na celu pokazanie czym są tablice Ouija i uczy ich bezpiecznego używania :) ale ja nie jestem ciekawa swiata duchów :)

    OdpowiedzUsuń

Bardzo dziękuję za każdą wizytę i komentarz. Komentarze bardzo mnie cieszą . Będzie mi miło, gdy będą one podpisywanie,chociażby imieniem, gdyż mam wówczas możliwość poznania czytelników:) Anonimowe wpisy o charakterze spamu, będą usuwane. Dziękuję za wizytę i zapraszam ponownie :)