poniedziałek, 26 maja 2014

93. Idź zawsze do przodu

Życiowa mądrość starego Indianina 
Joseph M. Marshall III"życie jest najwspanialszą podróżą"


W życiu przytrafiają się nam różne doświadczenia, które na naszej drodze stawia los. Bez względu na ich rodzaj, są to nasze lekcje, które pozwalają nam się rozwijać i zdobywać wiedzę o sobie i świecie. Nie zawsze są to miłe sytuacje, a wtedy jest nam trudno odnaleźć iskierkę nadziei i wyciągnąć wnioski. W takich przypadkach dobrze jest poszukać pokrzepienia w mądrych przypowieściach, które pocieszają, uzdrawiają i pozwalają zastanowić się nad życiem. Ponadczasową mądrość przypisuje się na przykład Indianom, których opowiadania zawierają proste prawdy uszlachetniające duszę. Taki charakter ma niewielka książeczka pt. „Idź zawsze do przodu”, która została napisana przez Josepha Marshalla III, który urodził się w rezerwacie Rosebud Sioux Indian w Południowej Dakocie i członkiem plemienia Sicangu Lakota (Rosebud Sioux). Wychowywany był przez jego dziadków ze strony matki. W tym środowisku nauczył się starożytnej tradycji opowiadania ustnego. Dziś jest historykiem, indiańskim rzemieślnikiem i wspaniałym gawędziarzem. Prowadzi seminaria w Stanach Zjednoczonych, Francji, Szwecji i na Syberii jako motywacyjny mówca.
           
źr. zdjęcia: www.cygnus-books.co.uk
Bohaterem opowiadania jest Jeremy, młody człowiek, który nie mógł pogodzić się ze śmiercią swojego ojca. Już jako dziecko zaczął się zastanawiać nad sensem życia i śmierci. Dostrzegł, że „życie i śmierć są sferami, w których nie ma łatwych odpowiedzi.” Wiedział, że nie będzie żył wystarczająco długo, by poznać odpowiedzi, na pytania, które tkwiły w nim od lat. Udał się więc do swojego dziadka – Indianina o imieniu: Stary Jastrząb, by u niego poszukać odpowiedzi. Ten wiekowy człowiek wiedział, że to czego doświadczył w ciągu swojego życia nauczyło go więcej niż „wspięcie się na dowolną liczbę szczytów czy przekroczenie niezliczonej liczby granic.” Zgromadzoną mądrość życiową przekazuje swojemu wnukowi, z którym toczy rozmowę na temat sekretów życia i pojawiających się w nim trudnościach.

Książka jest efektem przeżyć jakich doświadczyła rodzina autora. Jego dziadkowie – Wielebny Charles J. i Blanche Marshallowie oraz Albert i Anna Dwa Jastrzębie mieli istotny wpływ na jego życie. Dzięki nim wie kim jest dzisiaj. W jego pamięci pozostały rozmowy, jakie prowadził z nimi, a zwłaszcza z ojcem swojej mamy. To co zapamiętał, przelał na karty niniejszej publikacji, która jest „oparta na wnikliwości, miłości i mądrości.”

źr. grafiki tła: www.tapeciarnia.pl
Opowiadanie zostało napisane prostym, przystępnym językiem. Autor prowadzi czytelnika poprzez przypowieści, mity i rozważania na temat śmierci, wytrwałości, odwagi, dualizmu życia, emocji, trudów na naszej drodze i wielu innych.  Na zaledwie 155 stronach przekazuje wiele motywujących mądrości, które są lekarstwem dla duszy. Bogactwo wielu przypowieści pomagają dostrzec pozytywne aspekty nawet w ciężkich chwilach i docenić wszystko czego doświadczamy. Ważne, by nigdy się nie poddawać i mimo wielu przeciwności, iść do przodu, by osiągnąć swój cel.

„Stawianie czoła życiu  nie gwarantuje sukcesu, ale poddawanie się strachowi i odwracanie się plecami do życia gwarantuje porażkę.”

Książkę można kupić w sklepie:

Numer wydania1
Rok wydania2014
Format12 x 16,5 cm
Ilość stron168
Oprawa miękkaBrak komentarzy:

Prześlij komentarz

Bardzo dziękuję za każdą wizytę i komentarz. Komentarze bardzo mnie cieszą . Będzie mi miło, gdy będą one podpisywanie,chociażby imieniem, gdyż mam wówczas możliwość poznania czytelników:) Anonimowe wpisy o charakterze spamu, będą usuwane. Dziękuję za wizytę i zapraszam ponownie :)