piątek, 7 lutego 2014

76. Obniż swoje ciśnienie

10 prostych sposobów – bez leków – w 4 tygodnie
dr Janet Bond Brill

           

„Lekarz przyszłości nie będzie przepisywał leków, lecz zainteresuje swoich pacjentów troską o ludzkie ciało, dietą a także przyczyną chorób i ich zapobieganiem.”
Thomas Alva Edison

Nadciśnienie jest jedną z groźniejszych chorób, na które cierpi coraz więcej ludzi. Nazywane „cichą plagą” lub „cichym mordercą”, gdyż działa skrycie, niezauważalnie sieje spustoszenie w naszym organizmie, nie wywołuje żadnych bólów a jest przyczyną wielu schorzeń i zgonów. Choroba prowadzi do bardzo poważnych konsekwencji, takich jak udar, pęknięcie lub niebezpieczne poszerzenie naczyń krwionośnych, choroby nerek czy zawału serca. Nadciśnienie często kojarzone jest z wiekiem starszym i wielu uważa, że ich ten problem nie dotyczy. Jednak ostatnie badania pokazują, że jest ono efektem nie wieku lecz sposobu życia, nawyków żywieniowych, braku aktywności fizycznej. Tytuł książki „Obniż swoje ciśnienie” to także nazwa programu opracowanego przez dr Janet Bond Brill.

Dr Janet Bond Brill jest znaną autorką wielu bestsellerów, które zostały uznane za przełomowe w temacie zwalczania chorób układu krążenia oraz propagowania zdrowego stylu życia. Jako ekspert jest częstym gościem w programach telewizyjnych i radiowych.. Prowadzi prywatną praktykę konsultacyjną w zakresie żywienia. Jej badania nad obniżeniem ciśnienia poprzez autorski program zdrowotny znalazły swój finał w prezentowanej książce. Autorka koncentruje się w niej głównie na rynku amerykańskim ale problemy przedstawiane w niej dotyczą również naszego kraju. Mogliśmy  poznać jej wcześniejszą książkę "Obniż swój cholesterol".

źr. boomerlifestyl.com
Dr Janet Bond Brill jest obciążona genetycznie nadciśnieniem, gdyż w jej rodzinie ta choroba odcisnęła swoje piętno. Z powodu udaru zmarła jej babcia, jej brat zmarł w wieku 56 lat wskutek niewydolności nerek, ojciec miał atak serca, gdy skończył 46 lat i niestety kilka lat później zmarł w wyniku drugiego zawału serca. Te wydarzenia i stwierdzone u niej nadciśnienie było dla niej inspiracją poszukiwania rozwiązań i prowadzonych badań. Dodatkowo motywowali ją jej pacjenci, którzy prosili ją o techniki, które obniżyłyby ciśnienie bez leków, w sposób naturalny. Prowadząc badania była zaskoczona, że wystarczy zmienić styl życia, poprzez niewielką korektę w swoich przyzwyczajeniach, by skutecznie zapobiec tej groźnej chorobie a nawet ją wyeliminować. Opracowała przystępny program pod nazwą „Obniż swoje ciśnienie”, który jest bezpieczny, niedrogi i potwierdzony naukowo.

„Nadciśnienie jest straszliwą chorobą, która powoli pożera twoje narządy wewnętrzne, a ostatecznie kończy twoje życie.
  
Książka składa się z dwóch głównych części. Dr Janet przedstawia w niej istotę programu, podstawy naukowe i główne założenia. Co  możemy dzięki niemu osiągnąć, dlaczego działa i dlaczego warto go wdrożyć w swoje życie.

Część pierwsza jest typowo teoretyczna i można, według sugestii autorki, ją pominąć i od razu przejść do części praktycznej. Jednak warto chociaż raz ją przeczytać, gdyż poznajemy w niej ważne zagadnienia dotyczące działania naszego organizmu. Dowiadujemy się z niej, jak sugeruje tytuł - "Wszystkiego, co powinniśmy wiedzieć o wysokim ciśnieniu krwi i swoim zdrowiu". O mechanizmie jego działania przeciętny człowiek ma skromną wiedzę, dlatego zrozumienie procesów zachodzących wewnątrz nas, uświadamia, że jesteśmy niezwykłymi mechanizmami, w którym każdy „trybik” ma swoje znaczenie. Stan jednego wpływa na pozostałe a od sprawnego działania każdego z nich zależy nasze zdrowie.

jedna ze stron
Wgłębiamy się w nasze wnętrze i poznajemy strukturę naszego układu naczyniowego. Autorka opisuje budowę tętnic, które tworzą niezwykłą sieć zwaną przez lekarzy „drzewkiem tętnic”, pokreśla ważną rolę jaką odgrywa śródbłonek, jak on jest zbudowany, jak działa i dlaczego jest ważny dla naszego zdrowia. Pomaga zrozumieć jak działa nasz organizm, w jaki sposób funkcjonuje ciśnienie krwi i skąd się bierze. Jakie ma zadanie w przepływie krwi, jak ważne jest utrzymanie jego niskiego poziomu i dlaczego jego wzrost jest groźne. Osobno poświęca każdemu ze skutków nadciśnienia krótki podrozdział: jak dochodzi do zniszczenia tętnic, w jaki sposób nadwyręża serce, osłabia wzrok, uszkadza mózg i nerki. Uzmysławia jakie są czynniki ryzyka wystąpienia nadciśnienia i jednocześnie uspokaja, ze można jemu zapobiec, nawet jeśli mamy uwarunkowania dziedziczne. Wystarczy zmienić swój styl życia i wprowadzić zalecenia jej programu, by zniwelować groźne efekty dotychczasowych nawyków.

„im wcześniej zaczniesz kontrolować ciśnienie krwi, tym większe masz szanse na zapobieżenia uszkodzeniom, a nawet odwrócenie ich, jeśli już wystąpiły.”
   
Część druga jest obszerniejsza, gdyż omawia poszczególne kroki, jakie należy podjąć, by poprawić swoje zdrowie. Zaleca: „postępuj zgodnie z łatwymi krokami przedstawionymi na tych stronach, a z pewnością odmienisz swoje życie, zdrowie i przyszłość.” Gwarantuje nie tylko obniżenie ciśnienia ale także utratę wagi, zwiększenie energii i zdrowy układ naczyniowy.

Terapia „Obniż swoje ciśnienie” jest udokumentowana w tzw. „Siódmym Raporcie Wspólnego Narodowego Komitetu ds. Zapobiegania, Wykrywania, Oceniania i Leczenia Nadciśnienia i polecana jest na pierwszym miejscu w profilaktyce chorób układu krążenia. Każdy element jest omówiony w osobnym rozdziale i zawiera wiele ciekawych porad, wiadomości, zestawień, badań naukowych, zaleceń i ostrzeżeń oraz efektów jego wprowadzenia lub wyeliminowania.

„Jeśli będziesz wykonywać te dziesięć prostych kroków, z pewnością przedłużysz swoje życie o kolejne lata i polep szych jego jakość.”
  
jeden z licznych przepisów
Dużym plusem poradnika jest uzupełnienie wiedzy w tabelki z różnymi zestawieniami, wyszczególnione ramki z ważnymi informacjami oraz dodatki, których jest aż osiem. Wśród nich są porady dotyczące ćwiczenia wyobraźni, codziennej listy 10 kroków, przykład dnia, który łączy wszystkie elementy programu, obliczania indeksu masy ciała tzw. BMI, notowania swoich postępów, ograniczania soli w restauracjach, zestawienia spożywania. minerałów w jakich ilościach i jakie produkty, przykładowy plan posiłków i ćwiczeń a przede wszystkim 52 przepisy na zdrowe serce. Każdy z nich oprócz sposobu jego wykonania zawiera tabelę z wartościami odżywczymi.

Książka jest dla mnie bardzo wartościowa. Przeczytałam ją z dużym zainteresowaniem, mimo, że nie mam nadciśnienia. Wiele informacji jest dla mnie przydatnych i do wykorzystania choćby profilaktycznie. Podobał mi się styl pisania, przystępny, klarowny i łatwy do zrozumienia. Pozytywne wrażenie wywarło na mnie podejście autorki do tematu. Nie neguje ona przyjmowania leków. Wręcz przeciwnie – zaleca, by słuchać opinii lekarza i konsultować z nim wyniki. Program został opracowany dla wszystkich – zarówno zdrowych, dorosłych osób, które chcą zapobiegać nadciśnieniu i jego powikłaniom, ale także dla tych, którzy mają już zdiagnozowaną tę chorobę i oprócz terapii konwencjonalnej, chcieliby wspomóc powrót do zdrowia. 

Książkę można kupić w sklepie:


Rok wydania 2014
Format 14,5 x 20,5 cm
Ilość stron 344
Oprawa miękka


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Bardzo dziękuję za każdą wizytę i komentarz. Komentarze bardzo mnie cieszą . Będzie mi miło, gdy będą one podpisywanie,chociażby imieniem, gdyż mam wówczas możliwość poznania czytelników:) Anonimowe wpisy o charakterze spamu, będą usuwane. Dziękuję za wizytę i zapraszam ponownie :)