sobota, 23 grudnia 2017

392. - "Orchidea"

Jerzy Janusz Bojar

           

„Los jest bardzo często przewrotny, niejednokrotnie nie pozostawia wyboru.”

Nie zawsze to co widzimy takie jest. Czasami piękne opakowanie skrywa niezbyt ciekawe wnętrze. Bywa, że to co zaczyna się niewinnie, może zyskać inne, niezbyt przyjemne oblicze. Przekonała się o tym bohaterka książki pt.: „Orchidea.”

Jerzy Janusz Bojar urodził się i mieszka w Pruszkowie. Służył w Marynarce Wojennej. Ukończył studia inżynierskie i magisterskie na Politechnice Warszawskiej.

Historia zaczyna się w momencie, gdy główna bohaterka budzi się w pokoju hotelowym w zaskakującej dla siebie sytuacji. Nie pamięta niczego co działo się wcześniej ale może to obejrzeć na nagranym filmie. Wie jedynie, że ostatniego wieczoru przybyła do luksusowego hotelu de Lux „Palace Fiori”, by świętować czterdzieste urodziny koleżanki i przy okazji swoją dziesiątą rocznicę pracy. Od tego momentu jej życie już nie będzie biegło zwyczajnym torem, gdyż zmuszona jest prowadzić podwójne życie...

Do tego momentu jej dni mijały spokojnie u boku ukochanego męża i dwóch córek. Ma swoje marzenia i nadzieję, że się spełnią. Mieszkają w podmiejskim domku pod lasem i wiodą szczęśliwe życie. Do czasu aż zostaje zaproszona na urodziny koleżanki... 

Jej dotychczasowy świat zostaje całkowicie odmieniony, wbrew jej woli. Sytuacja komplikuje się jeszcze bardziej, gdy u bramy jej posesji pojawia się przystojny sąsiad...

Główną osią tej fabuły jest tytułowa Orchidea. To nie tylko pseudonim dziewczyny lecz także nazwa apartamentu, w którym wykonuje ona swoje usługi. Nie jest to jednak książka erotyczna lecz subtelnie opowiedziana historia pewnej kobiety, której los sprawił niezbyt miłą niespodziankę. Ona sama nigdy nie przypuszczałaby, że może zachować się tak naiwnie i przez jedną chwilę beztroski całkowicie zmienić swoje dotychczasowe życie. Nie jest to życie, którego pragnie, lecz ma świadomość zagrożenia dla swojej rodziny. To jest jej motyw i uzasadnienie jej postępowania.

„Wiedziała, ba, była przekonana o swoim nagannym postępowaniu, lecz na chwilę obecną nie miała żadnego pomysłu, jak może wyplątać się z tej patowej sytuacji.”

Autor nie ujawnia imienia głównej bohaterki, lecz jedynie opisuje jak ona wygląda, co czuje, jakie targają nią rozterki i co się z nią dzieje. Wydarzenia są ułożone chronologicznie, chociaż sposób ich przekazywania jest specyficzny. Każdy rozdział zaczyna się od jakiejś sytuacji dziejącej się w teraźniejszości, by następnie na chwilę przenieść nas kilka dni lub godzin wcześniej i ponownie wrócić do bieżącego zdarzenia. 


Kadr po kadrze ukazywane są wybrane momenty z życia tajemniczej Orchidei, co zostało podkreślone nazwami rozdziałów, które autor określa jako epizody. Jest ich czternaście i obejmują kilka lat życia bohaterki. Gdy ją poznajemy ma 37 lat, natomiast żegnamy się z nią w momencie, gdy kończy 45 lat. Nie jest to jednak obszerna powieść, lecz zaledwie 138 - stronicowe opowiadanie o charakterze obyczajowym, bez nadmiernych szczegółów i obszernych opisów. 

Spodziewałam się romantycznej historii, jednej z wielu jakie można przeczytać w opowiadaniach pisanych z myślą o kobietach. Tymczasem autor uraczył mnie opowieścią osadzoną w twardych współczesnych realiach ukazując pułapki jakie zastawia życie. Uświadamia, że czasem wystarczy odrobina nieuwagi, jeden błędny krok a już znajdujemy się w środku. 

Czytając, miałam wrażenie jakbym oglądała wybrane obrazy, ukazujące fragment życia osób biorących udział w tej historii. Intrygujące dla mnie było to, że nie znamy prawdziwego imienia tajemniczej kobiety. Natomiast rodzi się pytanie o męża i jej rodzinę, gdyż te osoby są pokazane tylko w niektórych wątkach lecz bez ujawniania ich myśli czy emocji. 

Książka nie jest zbyt skomplikowana lecz opowiedziana prosto ale ze smakiem. Autor buduje atmosferę tajemniczości, erotycznej magii oplatając to wszystko miłosnym woalem nie ujawniając przy tym niektórych szczegółów, o których dowiadujemy się w finałowej scenie. Akcja toczy się spokojnie, bez nagłych zwrotów akcji i w przewidywalny sposób. Ma to swój urok i sprawia, że chętnie zaglądamy w kolejne epizody, chcąc poznać zakończenie tej romantycznej, nietypowej i niecodziennej historii. 

„życie każdego człowieka to jest wybór pomiędzy dobrym a złym, akceptowalnym przez samego siebie lub nagannym, widzianym oczami innych.”

Książkę można kupić w sklepie:

Wydanie: I
Data premiery: 15.12.2017
Kategoria: Powieść obyczajowa
Oprawa: Miękka
Format: 148 x 210 mm
Ilość stron: 138
Redaktor prowadząca: Renata Grześkowiak
Korekta: Marta Gralińska, Zuzanna Laskowska
Projekt okładki: Jakub Kleczkowski
Skład: Wydawnictwo Psychoskok2 komentarze:

Bardzo dziękuję za każdą wizytę i komentarz. Komentarze bardzo mnie cieszą . Będzie mi miło, gdy będą one podpisywanie,chociażby imieniem, gdyż mam wówczas możliwość poznania czytelników:) Wpisy o charakterze spamu oraz reklamami firm lub produktów będą usuwane.