poniedziałek, 27 marca 2017

319. - "Wu wei płyń z prądem życia"

Sztuka Tao
Płyń z prądem życia
Theo Fischer

         

To kolejna książka, którą przeczytałam już dosyć dawno. Jej recenzja była kiedyś zamieszczona na mojej dawnej stronie „Wewnętrzne Światło”. Postanowiłam ją przenieść na obecny blog, gdyż uważam, że temat, który jest w niej poruszany stanowi ważny element rozwoju duchowego.

Ten, kto przeszedł w swoim życiu głęboki kryzys egzystencjalny, może przypomnieć sobie, że przemiana na lepsze następuje właśnie w tej fazie, w której zaprzestaje się walki

Wu wei to jedna z podstawowych zasad taoizmu – klasycznej filozofii chińskiej. Oznacza zasadę niedziałania, płynięcia z prądem wydarzeń, w naturalny sposób. Tao nie da się określić słowami. Ono wprowadza harmonię i równowagę do życia tych, którzy stosują jego zasady. Podstawy tej zasady, swoje spojrzenie na świat przedstawił Theo Fischer w niewielkiej książeczce pt. „Wu wei płyń z prądem życia. Sztuka Tao”.

źr. zdjęcia:amazon.de
Theo Fischer, urodził się w 1931 roku w Baden Karlsbad. Przez ma za dwadzieścia pięć lat pracował jako niezależny konsultant zarządzania. W pewnym momencie zaczął poszukiwać czegoś więcej. Dotychczasowe życie przestało go satysfakcjonować i po ponad dwudziestoletniej pracy postanowił zmienić swoje życie. W 1985 roku zrezygnował z pracy, przeniósł się wraz z żoną do Francji i zaczął pisać książki o azjatyckiej filozofii i sztuki życia. Efektem tej przemiany jest książka „Wu wei płyń z prądem życia. Sztuka Tao”, która w szybkim czasie została światowym bestsellerem sprzedając się w ponad 300.000 egzemplarzy. Mieszkał ze swoją rodziną we włoskim Piemoncie. Publikował w magazynie pt ”Day end Tao” oraz prowadził blog dotyczący tao. Po długim i fascynującym życiu Theo Fischer zmarł w dniu 13 grudnia 2013 r.

„Tao to obecny w nas bezczasowy wymiar, ale istniejący jedynie w teraźniejszości, tej cieniutkiej przestrzeni pomiędzy przeszłością i przyszłością. Współdziałanie tych sił zachodzi tu i teraz, nigdy wcześniej lub później”

okładka oryginału
źr. zdjęcia: amazon.de
Wu wei, które jest esencją tao wymaga jedynie od nas, byśmy uczestniczyli duchowo w teraźniejszości. Koncentrując swój umysł na tym co dzieje się teraz, umożliwiamy działanie siłom, które zmienią naszą rzeczywistość na lepsze.

Wu wei to droga do harmonii, równowagi, opanowania i szczęścia. Nie musisz wkładać żadnego wysiłku, zmieniać środowiska, poglądów, by zastosować jego zasady. Wystarczy, że uporządkujesz myśli i zaczniesz robić swoje codzienne obowiązki we właściwym czasie, zgodnie z własnym rytmem.

Autor uświadamia nam, że żyjemy w świecie, który nas ogranicza poprzez nakazy, zakazy, wpływ środowiska, religii, rodziny, znajomych. W dzisiejszym, zabieganym  świecie brakuje nam na wszystko czasu. Nie potrafimy przeżywać chwili, cieszyć się tym co dzieje się tu i teraz, nie doceniamy tego co mamy. Wybiegamy daleko w przyszłość, rozpatrujemy przeszłość, nasz umysł wiecznie analizuje fakty, zajęty natłokiem myśli. W efekcie pojawiają się zmartwienia, kłopoty, które próbujemy rozwiązać i na siłę zmienić sytuację, często postępując wbrew sobie ale bywa, że jest coraz gorzej. Czy nie byłoby cudownie, gdyby problemy same się rozwiązywały? Czy jest możliwe usunięcie wszelkich trudności? Jeżeli tak, to jak to zrobić? 

„Pozostawianie spraw własnemu biegowi, przyglądanie im się tylko, nieopieranie się im, to właśnie działanie w niedziałaniu, to jest Wu Wei”

Autor zawarł swoją wiedzę w trzynastu rozdziałach, w których przedstawia stopniowo kolejne elementy i zasady tao oraz wu wei.

Książka jest niewielkich rozmiarów – 11,5 cm x 16,5 cm i zawiera 205 stron. Napisana drobną, brązową czcionką, bez ilustracji, wyszczególnień w zdaniach, wykresów itp. Theo Fischer wyjaśnia w niej co to znaczy być „uważnym w teraźniejszości”, co nas ogranicza, jakie schematy myślowe utrudniają nam rozwiązywanie różnych dylematów życiowych. W nowy sposób przedstawia pojęcia, odkrywając ich znaczenie z punktu filozofii tao i stopniowo odkrywa poszczególne elementy wu wei.

Poznajemy mądrość Księgi Przemian Yi Ying (I Ching), jej znaczenia dla rozwoju i zrozumienia własnego wnętrza. Dowiadujemy się jakie są podobieństwa i różnice między pozytywnym myśleniem i tao, na czym polega afirmacja, medytacja, co to jest uważność, obserwacja, co to znaczy żyć według Tao. W zrozumieniu tej obszernej treści pomagają ćwiczenia, które wplecione są w tekst i w ostatnim rozdziale książki. Nie wymagają one żadnego wysiłku i przygotowań. Wiele z nich można wykonać od razu. które wprowadzą nas w świat Tao, byśmy umieli radzić sobie z problemami, przeciąć krepujące nas więzy, ograniczenia, żyć w teraźniejszości, troszczyć się o swoje zdrowie i mieć „bliższy, lepszy, pełen zrozumienia związek z własnym ciałem i jego potrzebami”. 

Uważam tę niewielką książeczkę za ciekawą i mądrą, ponieważ uczy nas dystansu do otaczającej nas rzeczywistości, skłania do refleksji i zmiany postawy życiowej.

Nie jest to pozycja, którą czyta się lekko i szybko, ponieważ autor zwraca uwagę na szczegóły, których na co dzień nie zauważamy albo nie uświadamiamy sobie.

Dzięki przemyśleniom nad poruszanymi tematami i wykorzystaniu zasad Wu Wei odkrywamy życie na nowo. Możemy nauczyć się czerpać z niego jak najwięcej. Ważne jest w tym to, że nie musimy zmieniać swojego dotychczasowego życia, nie musimy porzucać tego co do tej pory osiągnęliśmy, zmieniać środowiska. Sukces, radość i wolność w dosłownym tego słowa znaczeniu możemy osiągnąć poprzez doświadczanie chwili, delektowanie się tu i teraz, każdą czynnością, którą wykonujemy.

Myślę, że warto spróbować być uważnym w teraźniejszości i czerpać z niej wszystko to co najlepsze, by docenić swoje życie i to co nas otacza. Czasami nie musimy robić nic wielkiego, tylko płynąć z nurtem życia, otworzyć ramiona na to co nam ono niesie by osiągnąć tak wiele. Żyjmy chwilą i nie zaprzątajmy myśli zbędnymi rzeczami.

Książkę można kupić w sklepie: 

Wydanie: I
Rok wydania polskiego: 2012
Ilość stron: 200
Wymiary: 11,5 x 16,5 cm
Oprawa: miękka
Redakcja: Natalia Paszko
Skład: Piotr Pisiak
Projekt okładki: Tomasz Piłasiewicz
Tłumaczenie: Kamila Petrikowska
Tytuł oryginału: Wu wei: Die Lebenskunst des TaoTaschenbuch3 komentarze:

 1. Fajnie, że uczy dystansu. Może uda mi się ją przeczytać.

  OdpowiedzUsuń
 2. Światła recenzja , szkoda tylko za książka praktycznie nie do dostania , ala będę czekał na nią cierpikiwie ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję :) Mam nadzieję, że będzie jeszcze wznowiona :)

   Usuń

Bardzo dziękuję za każdą wizytę i komentarz. Komentarze bardzo mnie cieszą . Będzie mi miło, gdy będą one podpisywanie,chociażby imieniem, gdyż mam wówczas możliwość poznania czytelników:) Wpisy o charakterze spamu oraz reklamami firm lub produktów będą usuwane.