[190./24]. 1705. - "Wielka księga opowieści kryminalnych"


"Wielka księga opowieści kryminalnych"
Zbrodnie pozornie niemożliwe

„Jeśli umysł diabolicznego geniusza potrafi wymyślić metodę kradzieży lub morderstwa, która wydaje się niemożliwa do odkrycia, to na pewno istnieje umysł tak samo błyskotliwy, który jest w stanie przejrzeć cały plan i wyjaśnić najmniejszy jego niuans.”

Kryminały to powieści cieszące się ogromnym zainteresowaniem czytelników. Jest ich na rynku bardzo dużo i wciąż powstają nowe. Czasami trudno jest zdecydować się na jakiegoś konkretnego autora, więc można poszukać takiej antologii, która nam ukaże charakter twórczy kilku pisarzy i taką możliwość daje nam „Wielka księga opowieści kryminalnych”, w której znajdziemy opowiadania pod wspólnym motywem „Zbrodnie pozornie niemożliwe.” 

To niesamowita uczta kryminalna, w której zaserwowane zostały różnorodne smaki, charakter i emocje. To tak jakby Agatha Christie, Stephen King, Edgar Allan Poe, sir Arthur Conan Doyle, Erle Stanley Gardner, Gilbert Keith Chesterton i wielu innych usiadło razem przy stoliku i opowiadało nam kryminalne zagadki i ich rozwiązania. Wraz z ich dziełami spotykamy znane postacie powołane przez nich do życia. Na początku wychodzi nam naprzeciw mój ulubiony detektyw Herkules Poirot i Sherlock Holmes, a po nich wyłania niesamowita cała galeria bardziej lub mniej znanych postaci, na nowo ożywających na stronach tej niezwykłej księgi. Jej graficznym motywem jest dziurka do klucza i klucz. Te dwa elementy zostały świetnie dobrane do treści, gdyż szukamy odpowiedniego klucza, by otworzyć drzwi do rozwiązania zagadki.

„Kreatywny zabójca ma do wyboru wiele różnych sposobów popełnienia morderstwa.”

Opowiadania zebrał Otto Penzler - amerykański pisarz i wydawca książek kryminalnych, założyciel wydawnictwa The Mysterious Press, które wydaje tylko i wyłącznie kryminały. W 2018 roku Penzler powołał do życia wydawnictwo Penzler Publishers, które wydało „American Mystery Classics” ze zbiorem nowo wydanych powieści kryminalnych i detektywistycznych, z których wiele było niedostępnych od kilkudziesięciu lat.


Ja uwielbiam kryminały retro, więc była to dla mnie ogromna przyjemność spotkać w jednej książce tylu wspaniałych pisarzy. To klasyka w czystej postaci, dająca satysfakcję ze śledzenia kolejnych kroków i postępów w śledztwie, czy w jakimś zdarzeniu przyprawiającym o dreszcze, napięcie i adrenalinę. 

Są to opowieści detektywistyczne zaliczane do tzw. „zagadki zamkniętego pokoju”, czyli dotyczące przestępstw trudnych do wykrycia i rozwiązania. Tego rodzaju historyjki cieszyły się popularnością w okresie międzywojennych i były wydawane popularnych magazynach oraz osobnych zeszytach zwanych „magazynami pulpowymi” ze względu na popularne treści wydrukowane na tanim papierze. Księga „Zbrodnie pozornie niemożliwe” została wydana na dobrej jakości, luksusowym papierze.

Kilkunastostronicowe historie zostały podzielone na pięć kategorii, których głównymi motywami są określone typy przestępstw. I tak - pierwszych pięć opowieści ma charakter zbrodni zagadkowych, trudnych do wytłumaczenia i z wymyślnymi sposobami pozbawienia kogoś życia. W kolejnych trzech kryminałach narzędziem zbrodni jest coś ostrego, w trzeciej części znajdziemy cztery opowiadania związane ze niewytłumaczalnymi i dziwnymi zniknięciami, piąta część wypełniają cztery opowiadania skupiające się na sposobach wykrywania zbrodni, a ostatnie cztery historie dotyczą kradzieży. 


„Wielka Księga Opowieści Kryminalnych” to niesamowite dzieło, w którym Otto zebrał w wersji oryginalnej zebrał 68 najlepszych kryminałów wszech czasów z prawie dwustu lat istnienia tego gatunku. Polska wersja to 1/3 tego, co zawiera wydanie angielskie, jednak uważam, że dobrą decyzją było podzielenie jej na mniejsze tomy, gdyż przy pozostawieniu tej publikacji w wersji pierwotnej, książka liczyłaby sobie co najmniej 960 stron!

Każde opowiadanie poprzedza krótka notka biograficzna o pisarzu danego opowiadania, przybliża jego dokonania w gatunku kryminalnym, charakterystyczne cechy pisarskie zawiera kilka słów o  opowiadaniu, które za chwilę będziemy czytać, kiedy zostało wydane, gdzie się ukazało, a nawet ile obecnie jest warte pod kątem finansowym.

Ogromną zaletą tej antologii jest wolność wyboru czytania.  Można poznawać po kolei każde z opowiadań, albo wybrać interesujący nas dział lub konkretną historię. W ten sposób możemy stopniować sobie tę niesamowitą rozrywkę umysłową, podążając za opisanymi w nich wydarzeniami.


To doskonały prezent i propozycja dla miłośników klasyki kryminału i w ogóle tego rodzaju gatunku. Gdy do mnie dotarła, byłam nią zachwycona i zaskoczona tak pięknym wydaniem. Ma ona bardzo duży format, ponad 500 stron, więc nic dziwnego, że została wydana w solidnej, twardej oprawie ze zszywanymi brzegami. Dla wygody w zaznaczaniu miejsca gdzie skończyliśmy czytać, została wszyta granatowa tasiemka, więc na pewno nie zgubimy interesującego nas wątku.

Ogromne brawa dla wydawnictwa Familium, które naprawdę postarało się o tak dobre wydanie. Mam tylko nadzieję, że wydawnictwo zdecyduje się na równie piękne wydanie kolejnych opowieści, które emanują retro charakterem i zabierają nas do czasów, gdy kryminał miał nieco inne priorytety, niż dziś. Czytając bowiem dzisiejsze powieści tego gatunku, autorzy często odbiegają od typowej formy kryminalnej, łączą w niej także elementy na przykład obyczajowe lub psychologiczne. W przypadku kryminałów sprzed ponad 100 lat, można zauważyć, że przede wszystkim liczyło się rozwiązanie zagadki dotyczącej popełnienia przestępstwa i sposobu, w jaki ktoś je popełnił.

Książkę przeczytałam w ramach współpracy z PR Media i wydawnictwem 


Wydanie: I
Data premiery: 30.10.2024r.
Data premiery angielskiej: 28.10.2014r
Ilość stron: 504 strony
Wymiary: 220 x 260 mm
Okładka: twarda
Tytuł oryginalny: The Black Lizard Big Book of Locked Room Mysteries
Tłumaczenie: Krystyna Bockenheim, Bronisława Neufeldówna, Magdalena Perdek, Stanisław Wyrzykowski, Marta Zawacka-Najgeburska
ISBN: 978-80-88333-52-4
Wydawnictwo: Familium
Moja ocena: 6/6

Komentarze

  1. Ciekawy pomysł na książkę :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Czytam u Ciebie kolejną recenzję tego zbioru - poprzednie na innych blogach, teraz wiem, że warto sięgnąć , pozdrawiam .

    OdpowiedzUsuń
  3. Ja dopiero jestem przed lekturą, ale ten zbiór już czeka na mojej półce.

    OdpowiedzUsuń
  4. U mnie kryminał to nie jest pierwszy wybór ale nie mówię nie 😉

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Jeśli któryś z komentarzy nie jest widoczny, proszę o cierpliwość. System blogowy czasami wymaga akceptacji komentarzy, mimo że nie jest to konieczne.

Każda recenzja to moje subiektywne odczucia! Wasze mogą być zupełnie inne i zawsze jestem ciekawa Waszych opinii.

Bardzo dziękuję za każdą wizytę i komentarz. Komentarze bardzo mnie cieszą.

Wpisy o charakterze spamu oraz z reklamami firm lub produktów będą usuwane.