25 stycznia 2022

991. - "Przeklęte przedmioty"


Przeklęte przedmioty
Osobliwe, ale prawdziwe historie o najbardziej niesławnych obiektach świata
J. W. Ocker

Wydanie: I
Premiera: 27 października 2021 r.
Premiera zagraniczna: 11 września 2020r.
Liczba stron: 320
Format: 140 x 205 mm
Oprawa: miękka ze skrzydełkami
Tytuł oryginału: Cursed Objects: Strange but True Stories of the World’s Most Infamous Items
ISBN 978-83-67014-16-8
Tłumaczenie: Katarzyna Dumińska

„Przekląć można dosłownie wszystko, o czym dowiadujemy się, gdy jest już za późno.”

Gdy przytrafia nam się jakieś nieszczęście czy też nie wszystko idzie po naszej myśli lub źle się czujemy i wciąż przydarzają się nam dziwne sytuacje, tłumaczymy to tzw. „pechowymi” zbiegami okoliczności, naszą nieuwagą czy nieostrożnością. Tymczasem pojawianie się tego typu doświadczeń może mieć źródło w tym, co mamy wokół siebie. Uświadamia nam to autor książki pt.: "Przeklęte przedmioty".

źr. zdjęcia; okładka książki
J. W. Ocker to pisarz, który dużo podróżuje, prowadzi bloga i pisze nowele. Jego książka „Poe-Land” zdobyła nagrodę im. Edgara Allana. 

Jest on odpowiednią osobą, by przybliżyć nam tajemniczy świat przeklętych przedmiotów, gdyż jest znanym badaczem niezwykłych miejsc oraz przedmiotów i popularnym autorem historii z dreszczykiem. To prawdziwy znawca tematu i wielokrotnie nagradzany autor powieści grozy oraz książek dla dzieci z upiornymi motywami. 

Swoją wiedzę opiera między innymi na tym, co udało mu się zbadać, ale też na dostępnych materiałach, które zostały do tej pory opublikowane. Ich bibliografię zamieścił na końcu swojej książki „Przeklęte przedmioty”

Wykazuje w niej, że przedmioty, które mogą na nas źle oddziaływać, możemy znaleźć w miejscach, w których nie raz bywamy, a nawet mogą stać w naszym najbliższym otoczeniu, dlatego warto poznać niektóre z nich, by mieć świadomość, czego możemy się spodziewać.


Przeklęte przedmioty i miejsca to szczególne obiekty, które ktoś celowo nasycił negatywną energią lub też została ona zgromadzona w jakimś obszarze wskutek nieszczęśliwych wydarzeń. W każdej kulturze możemy odnaleźć tego typu historie przekazywane z ust do ust jako niesamowite legendy i mity. Autor zebrał najbardziej znane tego rodzaju artefakty i zebrał je w swojej publikacji, dzieląc je na kilka grup tematycznych. Poznajemy, więc przedmioty znajdujące się w muzealnych gablotach, na cmentarzu, na strychu, zaklęte w kamieniu i w maszynach.

Są wśród nich takie rzeczy jak znany diament Hope, lalka Annabelle, pierścień Silvianusa, który był inspiracją dla Tolkiena dla stworzenia historii o Hobbicie, pierścień Rudolfa Valentino, czy słynny kamień runiczny z Björketrop, przeklęty filar, grób Szekspira, a nawet Porsche należące do Jamesa Deana. Autor odnosi się do energii kryształowych czaszek, kamiennych głów, starożytnej broni, obrazów z płaczącym chłopcem, ale też do współczesnych zagrożeń wywołanych technologicznymi możliwościami, chociażby internetowych łańcuszków czy przeklętych przedmiotów, które można znaleźć na eBayu. Omawia wiele słynnych przypadków, przybliża ich historię, bardziej lub mniej znane fakty, miejsce przechowywania, odkrycia, ale też porusza kwestię handlu tego rodzaju przedmiotami. 


„Przeklęte przedmioty” to szczególny leksykon przyciągający uwagę nie tylko zamieszczoną wiedzą, lecz także wydaniem. Wprawdzie polska edycja ma miękką okładkę, w przeciwieństwie do zagranicznego wydania, ale i tak prezentuje się zachęcająco. Materiał został wydrukowany na białym papierze wyraźną czcionką i uzupełniony graficznymi ozdobnikami oraz rysunkami w kolorystyce niebiesko-zielonej.

Pan Ocker dostarcza w nim wiedzy, której wiele osób nie posiada lub też nie mają oni świadomości, jakimi rzeczami się otaczają, czy w jakim miejscu się znajdują w czasie swoich podróży. Czasami nieświadomie można sprowadzić na siebie nieszczęście, przywożąc ze sobą jakąś pamiątkę czy chociażby energię odwiedzanego miejsca. Lepiej więc mieć tego rodzaju wiedzę w swoich czytelniczych zasobach.  I nie jest ważne, czy w to wierzymy, czy też nie, bo energia niebezpiecznych przedmiotów istnieje bez względu na nasze podejście do tego tematu.


Książkę czyta się bardzo lekko, gdyż została napisana w sposób przystępny, swobodnie, dystansem i z humorem. Jej lektura dostarczyła mi mnóstwo ciekawostek o miejscach i przedmiotach, o których słyszałam z różnych źródeł, ale są w niej opisane też obiekty, z którymi nie łączyłam tego typu oddziaływania. Przy czytaniu o prezentowanych przeklętych przedmiotach można poczuć nutkę grozy, tym bardziej, że wiele z tych opowieści wydarzyło się naprawdę. To niezwykle wciągająca publikacja, poszerzająca wiedzę na temat wibracji, których nie widać gołym okiem, ale doskonale można je poczuć na sobie, jeżeli nie zachowamy odpowiedniej ostrożności. Polecam ją tym, którzy interesują się zjawiskami nadprzyrodzonymi, ale też tym, którzy lubią poznawać ciekawe historie z dreszczykiem. 

Książkę przeczytałam, dzięki wydawnictwu:


5 komentarzy:

  1. Przyznam, że mnie samo określenie "Przeklęte przedmioty" już przeraża. Jaka ciekawa książka.

    OdpowiedzUsuń
  2. Recenzja zachęca do przeczytania. Osobiście przeczytalam książkę, jest bardzo ciekawa. Pozdrawiam BK

    OdpowiedzUsuń
  3. Z przyjemnością sięgnę . Książka wydaje się być bardzo ciekawa, i recenzja wciąga. Zrobiło się trochę tajemniczo i przerażająco :-) . Pozdrawiam Mirko :-) .

    OdpowiedzUsuń
  4. O tak. Chcę przeczytać tę książkę.

    OdpowiedzUsuń

Jeśli któryś z komentarzy nie jest widoczny, proszę o cierpliwość. System blogowy czasami wymaga akceptacji komentarzy, mimo że nie jest to konieczne.

Każda recenzja to moje subiektywne odczucia! Wasze mogą być zupełnie inne i zawsze jestem ciekawa Waszych opinii.

Bardzo dziękuję za każdą wizytę i komentarz. Komentarze bardzo mnie cieszą.

Wpisy o charakterze spamu oraz z reklamami firm lub produktów będą usuwane.

Popularne posty