sobota, 1 sierpnia 2020

622. - " Medytacja dla relaksu"


Medytacja dla relaksu. 
60 praktyk medytacyjnych, które pomogą zredukować stres, pielęgnować spokój i poprawić jakość snu
Adam O'Neill

Numer Wydania: I
Rok wydania polskiego: 2020
Rok wydania zagranicznego: 28 maja 2019
Wymiary: 20,5 x 14,5 cm
Oprawa: miękka
Liczba Stron: 192
Tytuł Oryginału: Meditation for Relaxation: 60 Meditative Practices to Reduce Stress, Cultivate Calm, and Improve Sle

„Medytacja jest potężna ale cię nie skrzywdzi”

Żyjemy w ciągłym biegu podążając za swoimi marzeniami, karierą, budowaniem stabilizacji, sukcesem i nie mamy czasu na to, by się wyciszyć. To powoduje wzrost stresujących sytuacji, co nie jest bez znaczenia dla naszego zdrowia. Autor książki pt.: „Medytacja dla relaksu” proponuje 60 praktycznych ćwiczeń, które pomogą zredukować wewnętrzne napięcie, rozluźnić się i przywrócić spokój w naszym życiu.

źr. zdjęcia: amazon.com
Adam O'Neill jest prezesem YFM.tv, firmy powstałej z połączenia Broga® Yoga (której był współzałożycielem) i Yoga for Men. YFM to skrót od „Yoga. Zdatność. Uważność. ” Adam mieszka na małej farmie w centrum Nowego Jorku z żoną Anyą, córką, Maeve oraz ich psem, kotem, kozami i kurczakami. Jego mama jest certyfikowaną nauczycielką jogi i medytacja stała się w sposób naturalny dla niego stałym elementem życia. 

W swojej książce pragnie podzielić się tym, co można odkryć dzięki regularnemu praktykowaniu medytacji. Jest przekonany, że dzięki niej zyskujemy bardziej zdrowe relacje z samym sobą i własnymi myślami, które łatwiej będzie nam kontrolować. Poza tym codzienna medytacja pozwala dostrzec to, co nas blokuje, przeszkadza, pomaga ruszyć zastałą energię, usunąć napięcie, które zagnieździło się w naszym ciele z różnych powodów. Jednocześnie zdaje sobie sprawę, że dla wielu osób może ona stanowić nie lada wyzwanie, dlatego dzieli się wskazówkami, które mają pomóc zacząć jej praktykowanie.


Wiedza została ujęta w czterech rozdziałach, z których trzy zawierają zestaw relaksujących medytacji. Dwa pierwsze rozdziały mają charakter teoretyczny, wprowadzający w tytułowe zagadnienie, dzięki którym otrzymujemy informacje pomagające jak najefektywniej skorzystać z przedstawionego w poradniku materiału, przybliża pojęcie medytacji i korzyści płynące z jej praktykowania. Autor przedstawia siedem typów medytacji, które krótko opisuje zwracając uwagę na ich najważniejsze założenia oraz osiem głównych zasad, które odkrył w czasie swojej praktyki. Są to reguły, na których warto się oprzeć, gdyż stanowią esencję medytacji i pomagają w pełni wykorzystać jej potencjał. Elementem uzupełniającym są różne ciekawostki, dodatkowe ćwiczenia i informacje zamieszczone w szarych ramkach przewijające się przez prezentowany materiał. 

Kolejne trzy części stanowią zawierają zestawy medytacji, które zostały podzielone tematycznie, po 20 w grupie. Każda z nich ma swój temat przewodni, nad którym mamy okazję zatrzymać się chociażby na kilka minut. Medytacje zostały opracowane tak, by można było sięgnąć do nich w każdej chwili losowo. Zabrakło mi jednak spisu wszystkich medytacji w jednym miejscu, tak by można było odszukać tę, którą akurat w danym momencie potrzebujemy.

Część I zawiera medytacje pomagające na szybką relaksację, którą można wykonać w każdej chwili.

W części II zostały zamieszczone medytacje opracowane tak, by łagodziły stres, jakiego doświadczany na co dzień w różnych sytuacjach. Mogą być one wykonywane rano, wieczorem lub w ciągu dnia.

W części III autor proponuje medytacje ułatwiające zasypianie. Mają one na celu poprawić jakość snu poprzez wyciszenie umysłu, odprężenie ciała i ogólne uspokojenie wewnętrzne. 

Zostaliśmy tak wychowani, że często naszym celem jest zapewnienie sobie jak najlepszych warunków życia, dobrej pracy, bezpieczeństwa, co powoduje ciągły brak czasu na własne pasje czy relaks. Nie zauważamy nawet, kiedy wchodzimy w cykl, który autor nazywa „nadmiarem stresu i niedoboru odpoczynku”. To powoduje naszą ciągłą nerwowość, zmęczenie organizmu i w efekcie pogorszenie zdrowia oraz samopoczucia.


Medytacja to doskonały sposób na uwolnienie się od stresu, napięć, lęków, depresji i różnych negatywnych emocji oraz blokad mentalnych. Uwalnia od gonitwy myśli, uspokaja, pozwala spojrzeć na daną sprawę z dystansem a przede wszystkim umożliwia spojrzenie w głąb siebie i rozpoznania tego, co jest dla nas istotne. Książka „Medytacja dla relaksu” to praktyczny poradnik, który warto mieć na swojej bibliotecznej półce ze względu na ukierunkowane medytacje, które można dobrać dla siebie indywidualne. Autor wierzy w siłę medytacji i zachęca do jej praktykowania. Ma nadzieję, że zamieszczone ćwiczenia będą miały dla nas dobroczynne skutki, gdyż uważa, że to podróż, w czasie której możemy doświadczyć nowych wrażeń, odkryć siebie na nowo a optymalnym rezultatem będzie poszerzenie naszej przestrzeni, jasność umysłu a przede wszystkim uzyskanie spokoju i wytchnienia.

Recenzja napisana dla portalu:


3 komentarze:

Bardzo dziękuję za każdą wizytę i komentarz. Komentarze bardzo mnie cieszą . Będzie mi miło, gdy będą one podpisywanie,chociażby imieniem, gdyż mam wówczas możliwość poznania czytelników:) Wpisy o charakterze spamu oraz reklamami firm lub produktów będą usuwane.