28 kwietnia 2020

577. - "Dom minimalisty"


Dom minimalisty. 
Pokonaj bałagan i ciesz się uporządkowanym życiem
Joshua Becker

Wydanie: I
Data wydania polskiego: 11. 03. 2020 
Rok wydania amerykańskiego: 2018
Liczba stron: 264
Wymiary: 140 x 208 mm
Oprawa: miękka
Wydawnictwo: Septem
Tłumaczenie: Joanna Sugiero
Tytuł oryginału: The Minimalist Home: A Room-by-Room Guide to a Decluttered, Refocused Life

„Mając mniej, zyskujemy szansę, żeby nasze życie stało się bogatsze.“

Minimalizm postrzegany jest najczęściej jako styl aranżacji wnętrz, który charakteryzuje się bardzo prostą formą i oszczędnością mebli w danym pomieszczeniu. Całkiem inne spojrzenie na to zagadnienie rzuca autor książki pt.: „Dom minimalisty“.

źr. zdjęcia:
www.becomingminimalist.com
Joshua Becker i jego rodzina wprowadzili do swojego życia minimalizm ponad 6 lat temu. Od tamtego czasu jego życie uległo zmianie i zaczęło biec nowymi torami. Odnalazł swoją pasję i dzięki minimalistycznemu podejściu do swojego otoczenia, stał się jednym z wiodących ekspertów we współczesnym ruchu prostoty. Dziś jest założycielem i redaktorem serwisu „Beccoming Minimalist“, w ramach którego inspiruje do poprawy jakości życia dzięki pozbywaniu się niepotrzebnych rzeczy. Prowadzi też organizację non - profit „The Hope Effect“, która zmienia sposób, w jaki świat dba o sieroty. Obecnie mieszka w Peoria z żoną i dwójką małych dzieci.

„W minimalizmie nie chodzi o wyrażanie swoich artystycznych preferencji ani o gloryfikowanie pustki, lecz o transformację własnego domu, której następstwem będzie transformacja całego życia.“

Książka zwróciła moją uwagę swoim tytułem, gdyż akurat jestem na etapie wprowadzania zmian w moim życiu, więc pojawiła się na portalu Sztukater w odpowiednim dla mnie momencie. Sięgając po ten poradnik spodziewałam się wskazówek dotyczących urządzania poszczególnych pomieszczeń w domu. Okładka nawiązuje doskonale do tytułu, gdyż widać na niej nieskomplikowaną grafikę, bardzo prostą i oszczędną w kolorach. Można by wnioskować, że otrzymamy garść informacji na temat urządzania domu właśnie w minimalistycznym stylu. Nic bardziej mylnego, gdyż z błędu wyprowadza nas podtytuł, sugerując iż na kartach książki znajdziemy porady jak pokonać bałagan i uporządkować swoje życie.


Uwielbiam oglądać różne programy remontowe, w których właściciele otrzymują swoje wnętrza w nowej odsłonie i aranżacji. Niejednokrotnie budzi się wówczas u mnie refleksja, jak długo uda się utrzymać domownikom wygląd pomieszczeń, który został przedstawiony w programie. Często przed metamorfozą ich domy czy mieszkania wyglądają dramatycznie, więc czy po remoncie coś się zmieni? Autor myśli podobnie i uważa, że problem leży w tym, że wiele osób nie potrafi utrzymać porządku. Często gromadzimy wokół siebie wiele rzeczy, które są nam zbędne. Skuszeni reklamą, modą czy promocją, sięgamy po kolejny gadżet, sukienkę, sprzęt czy mebel, bez którego do tej pory sobie radziliśmy. Zdarza się, że potem zalegają one nam na półkach lub w pokoju, zajmując niepotrzebnie miejsce i w efekcie tworząc bałagan. W pewnym momencie pojawia się problem którą z tych rzeczy zostawić a których ostatecznie się pozbyć. Z pewnością nie jedna osoba zna ten problem przy porządkowaniu swoich przestrzeni. 

„posiadanie mniejszej liczby rzeczy daje większą radość, niż jest w stanie nam dać gromadzenie kolejnych przedmiotów“



Autor podpowiada w jaki sposób uporządkować swoją przestrzeń w prostych krokach. Przedstawia zalety ruchu minimalistycznego, jego zasady i pokazuje ich praktyczne zastosowanie. Zwraca uwagę na to, że mamy wokół siebie zbyt dużo niepotrzebnych rzeczy, które rozpraszają naszą uwagę, blokują płynny przepływ energii, zabierają czas oraz pochłaniają nasze zasoby finansowe. Inspiruje poprzez liczne historie wzięte z własnego doświadczenia, listy, porady i świadectwa osób, które opisują jak zmieniło się ich życie po zastosowaniu metody Beckera. Odpowiada też na wiele pytań, które są mu często zadawane na spotkaniach i wykładach. Pokazuje zupełnie nowe znaczenie słowa „minimalizm“, które nie jest związane z żadnym sposobem dekorowania wnętrz lecz raczej ze stylem życia.

„Dom minimalisty“ to coś więcej niż tylko praktyczny poradnik o sprzątaniu. To przede wszystkim książka skłaniająca nas do działania, by dokonać transformacji we własnym domu a tym samym w nas samych. Joshua Becker spisał w niej to, czego nauczył się o minimalizmie, pomagając spojrzeć na nasze otoczenie w nowy sposób, by stopniowo, systematycznie wprowadzać do niego ład, porządek a przy tym nową jakość życia.


Doradza od czego zacząć, prowadząc nas przez poszczególne pomieszczenia naszego domu bądź mieszkania. Podpowiada jak ułożyć plan spraw do załatwienia, zrealizować własną wizję i wytyczyć cele związane z odpowiednim zagospodarowaniem przestrzeni.  Zamieszcza mnóstwo rozwiązań, które mają na celu pomóc wyzwolić w nas kreację i nauczyć utrzymywania porządku w naszej przestrzeni. Przegląd i oczyszczanie poszczególnych stref mieszkalnych ułożył według stopni trudności, od najłatwiejszego do najtrudniejszego. Przyglądamy się każdemu pomieszczeniu, zaczynając od salonu, pokoju rodzinnego, sypialni poprzez pokój gościnny, łazienkę aż po kuchnię, jadalnię, pracownię i ogród. Zaglądamy do szaf, schowków, przedsionków i pralni analizując każdy zakamarek, przyglądając się poszczególnym przedmiotom zgromadzonym przez lata. 

Wiedza przedstawiona została w sposób uporządkowany i bardzo przystępny, w konkretnym, jasnym i zrozumiałym stylu. Porady nie dotyczą tylko domów lecz także mniejszych lokali mieszkalnych. To świetna propozycja dla każdego, kto pragnie uporządkować swoją przestrzeń ale nie potrafi zmotywować się do porzucenia swoich rzeczy. Nie ma tu znaczenia wielkość przestrzeni, którą dysponujemy. Ważne, byśmy zaczęli wdrażać plan jej porządkowania, gdyż wówczas łatwiej jest wprowadzić zmiany w naszym życiu a my uzyskamy większy spokój i równowagę. 

Książkę przeczytałam dzięki portalowi:


7 komentarzy:

  1. Większość z nas ma problem z nadmiarem rzeczy. To musi być przydatna publikacja.

    OdpowiedzUsuń
  2. Myślę że każdemu z nas tak lektura by się przydała. 😊

    OdpowiedzUsuń
  3. Z chęcią przeczytałabym tę książkę. Dziękuję za polecenie, zapisałam tytuł. Pozdrawiam Mirko.:)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Cieszę się, że wzbudziłam Twoje zainteresowanie :)

      Usuń
  4. Lubię takie książki, chętnie kiedyś przeczytam :)

    OdpowiedzUsuń

Jeśli któryś z komentarzy nie jest widoczny, proszę o cierpliwość. System blogowy czasami wymaga akceptacji komentarzy, mimo że nie jest to konieczne.

Każda recenzja to moje subiektywne odczucia! Wasze mogą być zupełnie inne i zawsze jestem ciekawa Waszych opinii.

Bardzo dziękuję za każdą wizytę i komentarz. Komentarze bardzo mnie cieszą.

Wpisy o charakterze spamu oraz z reklamami firm lub produktów będą usuwane.

Popularne posty