piątek, 22 lutego 2019

455. - "Siła spokoju"

Potęga transcendentalnej medytacji
Bob Roth

           „Prawdziwa siła tkwi w spokojnej duszy.“


W dzisiejszych czasach szukamy skutecznych sposobów na zredukowanie stresu, szczęście i zdrowie. W ciągłym pędzie i wśród codziennych obowiązków wielu osobom trudno jest znaleźć chwilę na relaks. W efekcie czujemy się zmęczeni, zestresowani co objawia się problemami ze snem, brakiem koncentracji, pogorszeniem zdrowia. Jedną z metod pomagających odzyskać wewnętrzną równowagę jest medytacja, którą praktykuje coraz więcej osób. Istnieją różne jej odmiany i techniki a jedną z nich jest transcendentalna medytacja, której poświęcona została książka pt.: „Siła spokoju“

źr. zdjęcia: amazon.com
Bob Roth jest jednym z najbardziej doświadczonych i poszukiwanych nauczycieli medytacji w Ameryce. W ciągu ostatnich 40 lat nauczał Transcendentalnej Medytacji wiele tysięcy ludzi. Obecnie pełni funkcję dyrektora generalnego Fundacji Davida Lyncha. Kieruje także Centrum Przywództwa Performance, inną organizacją non-profit, która prowadzi medytację dla firm z listy Fortune 100, organizacji rządowych i organizacji non-profit. Poza tym jest gospodarzem programu radiowego SiriusXM „Success Without Stress”.

Transcendentalna Medytacja jest techniką wywodzącą się z najstarszej ciągłej linii przekazu medytacji na świecie. Do jej praktykowania nie potrzeba żadnych specjalnych warunków, narzędzi czy zmiany stylu życia. Przez ponad 5000 lat była zawsze przekazywana ustnie przez nauczyciela, indywidualne. Na przestrzeni wieków została udoskonalona i przystosowana do współczesnych realiów. Dziś może ją stosować każdy, bez względu na przekonania, status społeczny i wierzenia, gdyż nie podlega żadnej filozofii ani religii. Przeznaczona jest dla tych, którzy chcą odnaleźć równowagę w życiu, wyzwolić swoją kreatywność, poprawić zdrowie, zmniejszyć stres a przede wszystkim czuć się szczęśliwym.


okładka oryginału
źr. zdjęcia: amazon.com
Technika TM nie wymaga poświęcania zbyt dużo czasu. Wystarczy wygospodarować 20 minut rano i wieczorem na ćwiczenia w wygodnym, cichym miejscu, by poczuć odprężenie i spokój. Regularne jej wykonywanie pomaga lepiej funkcjonować, wyciszyć umysł do jego naturalnego staniu, odżywia nasz mózg a organizm uzyskuje stan głębokiego relaksu.

Autor przedstawia mnóstwo korzyści, które oferuje technika TM. Dla zobrazowania czym jest Transcendentalna Medytacja porównuje ją do oceanu.

„Wyobraźcie sobie, że siedzicie w łódce na środku Atlantyku, a wokół was, po horyzont, rozpościera się bezkres błękitu.

Nagle jednak woda zaczyna się burzyć i otaczają was potężne fale.  Myślicie: „Cały ocean się burzy!

Cały ocean? Nic podobnego. Gdybyście mogli obejrzeć ocean w przekroju, przekonalibyście się, że tylko powierzchnia faluje. Atlantyk ma parę kilometrów głębokości, a w okolicach dna jest niezwykle spokojny. Pomimo burz i niepokojów na powierzchni, w głębi panuje niezmącony spokój.“

Zgromadzony materiał to efekt jego doświadczeń, naukowych badań i obserwacji w czasie sesji z klientami. Został on zamieszczony w trzech częściach nazwanych “Filarami”, gdyż poznajemy w nich kolejne etapy nauki TM. Każda z nich kończy się tzw. “Chwilą relaksu” , w której możemy przeczytać historie osób praktykujących tę technikę. Takich przykładów jest znacznie więcej, zwłaszcza w ostatniej części książki.

Publikacja zaczyna się obszernym wstępem, w którym autor omawia najważniejsze założenia TM i jej wpływ na nasz organizm. Opisuje procesy zachodzące podczas jej praktykowania i przedstawia naukowe podejście do medytacji.

Filar pierwszy to krótka część, w której dowiadujemy się czym jest Transcendentalna Medytacja, na czym ona polega, jak działa i jakie daje korzyści. Autor obala funkcjonujące mity na temat medytacji i przedstawia zupełnie nowe, świeże spojrzenie na ten temat. Poznajemy też sylwetkę Maharishiego Mahesh’a Yogi – mnicha, fizyka a przede wszystkim założyciela i guru ruchu medytacji transcendentalnej.


Filar drugi został podzielony na cztery rozdziały, które reprezentują cztery dni kursu TM. Autor opisuje na czym polega każda z sesji odbywająca się pod okiem wybranego nauczyciela TM oraz przedstawia badania z zakresu medycyny i funkcjonowania mózgu. Dzięki temu dowiadujemy się jak powinna wyglądać praca z instruktorem, czego możemy się spodziewać i co osiągnąć.

Filar trzeci ma na celu zainspirowanie i prowadzenie na drodze rozwijania naszego twórczego potencjału. Zostały tu zgromadzone liczne przykłady ludzi reprezentujących różne zawody, którzy dzięki TM osiągnęli sukces i zmienili swoje życie. Poznajemy też osobistą historię autora i jego drogę prowadzącą do roli nauczyciela TM.

Książka nie jest jest poradnikiem i nie uczy medytacji lecz o niej opowiada. Ma na celu zachęcić do stosowania Transcedentalnej Medytacji, jednak jej nauka wymaga obecności certyfikowanego nauczyciela, który odpowiednio pokieruje uczniem. To bardzo przystępnie przedstawiony materiał dający wyobrażenie czym naprawdę jest medytacja i jak działa.

Dobroczynne działanie medytacji podkreślane jest przez wielu nauczycieli duchowych, terapeutów i opracowań. Przeciętnemu człowiekowi kojarzy się ona z koniecznością nieruchomego siedzenia z wyprostowanymi plecami i zamkniętymi oczami. Dodatkową przeszkodą jest zalecenie zatrzymania myśli, uspokojenia umysłu i skupieniu się na własnym wnętrzu. W efekcie wiele osób przestaje medytować uznając, że nie jest ona dla nich przeznaczona. Bob Roth wyprowadza z takiego błędnego myślenia proponując metodę, która jest bardzo przyjazna dla każdego. Podkreśla, że medytowanie nie jest celem lecz drogą do lepszego zdrowia, życia i spokoju.

Książkę można kupić m.in. w sklepie:

Wydanie: I
Oprawa: Miękka
Rok wydania polskiego: 2018
Rok wydania amerykańskiego: 2018
Ilość stron: 256
Format: 120 x 190 mm
Podtytuł: Potęga Transcendentalnej Medytacji
Oryginalny tytuł: Strength is Stillness
Tłumacz: Teresa Tyszowiecka-Tarkowska
Redaktor prowadząca: Aneta Bujno
Redakcja: Juliusz Poznański
Konsultacja merytoryczna: Jolanta Terlega
Korekta: Marta Akuszewska
Projekt okładki: designpartners.pl
Zdjęcie na okładce: © gevko93 (Depositphotos.com)
DTP: Maciej Grycz


Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza

Bardzo dziękuję za każdą wizytę i komentarz. Komentarze bardzo mnie cieszą . Będzie mi miło, gdy będą one podpisywanie,chociażby imieniem, gdyż mam wówczas możliwość poznania czytelników:) Wpisy o charakterze spamu oraz reklamami firm lub produktów będą usuwane.